Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
Odkazy
 
    Původně jsem sem chtěl umístit výhradně odkazy na stránky, které se mnou mají něco společné, ale protože se na internetu objevují občas i výborné užitečné a praktické stránky, které umí usnadnit život, rozhodl jsem se přidat i odkazy právě na takové pomocníky. Na začátku jsou tedy stránky spjaté se mnou na konci pak užitečné odkazy.
 
Odkazy na stránky spojené se mnou:

RH Graphics
    Odkaz na mé grafické podnikatelské stránky ve čtyřech jazykových mutacích. Vedle češtiny, též ruština, angličtina a němčina. Nutno ovšem podotknout, že ruština a němčina jsou mé "lámané" překlady, němčina pak dokonce jen "kostrbatý" překlad pomocí internetového translátoru (tím se omlouvám všem německy mluvícím).
    Je zde poměrně srozumitelné objasnění vektorové grafiky (co to je, jak vzniká, jaké jsou její přednosti atd.), taktéž různé ukázky a některé realizace. Není toho zase až tolik, přece jen je to můj relativně mladý zdroj obživy (od půli února 2007).

www.romanhynek.cz/graphics/index.htm

   

RH
    Odkaz na stránky o mých hlavních podnikatelských aktivitách. Především inženýrská činnost, ale okrajově též prodej materiálu nebo realizace. Vše jen co se týká střech a hydroizolací. Jde o stručné informace o mých činnostech, zjednodušený přehled materiálu a výpis realizací s několika fotkami.

www.romanhynek.cz/rh/index.htm

   

HEDVÁBNÁ STEZKA
    Odkaz na úžasný cestovatelský server s neobyčejným množstvím informací, rad, cestopisů a bohatými fotogaleriemi. Odkaz z loga HS vede na hlavní stranu Hedvábné stezky, níže je též uveden přímý odkaz na můj cestovatelský profil na Hedvábné stezce.

www.hedvabnastezka.cz
www.hedvabnastezka.cz/cestovatele/roman-hynek

   

POUTNÍK
    Odkaz na server Poutník (dnes Cestování, Poutník jen jednou z částí). Býval to docela nadějný a zajímavý cestovatelský server, ovšem nějak to zamrzlo... Informací nepřibývá, je to velice nepřehledné, navigace je velice špatná (bez adresy se snad ani nedá dojít k jednotlivým zemím). Od roku 2002 je tam několik mých příspěvků z Guadeloupu, Dominiky, Martiniku a Svaté Lucie - za těch pět let však nebyly zpracovány všechny...

www.poutnik.cz  - články: Dominika (zatím 7 článků), Guadeloupe (zatím 11 článků), Martinik (zatím 1 článek), Svatá Lucie (zatím nic)

   

ZOO Chleby
    Odkaz na stránky ZOO Chleby -  první a donedávna jediné oficiální "soukromé" ZOO v ČR (ve skutečnosti jde o o.p.s., tedy obecně prospěšnou společnost, jejíž zakladatel a ředitel může být radou odvolán, takže slovo soukromá není úplně na místě). Jde o zoologickou zahradu, v níž mám spoustu nejrůznějších aktivit, jsem členem dozorčí rady, sem tam organizuji dobrovolné brigády, tvořím kompletní jednotnou grafiku (jmenovky, cedule, pohledy aj.), ale krom toho právě také kompletní internetové stránky, které přitahují stále víc a víc lidí, nejen z ČR.

www.zoochleby.cz

   
Odkazy na užitečné a praktické stránky, které ulehčují život:

Mapy 1188 (+ telefonní seznam, katalog firem a vyhledavač)
    Portál 1188 je dostatečně známý z televizní reklamy, ovšem to platí spíše o telefonních číslech a podobných informacích. Mapy 1188 jsou pro drtivou většinu lidí absolutní neznámou... Jde o vynikající mapy ČR v měřítku a rozsahu, jaké nemají na internetu konkurenci. V čem je ta genialita a bezkonkurenčnost? Ačkoli jde jen o mapu ČR, jsou to v podstatě 4 druhy map - základní, turistická, fotomapa a katastrální. Všechny fungují v jiných maximálních měřítkách (základní 1:10.000, turistická 1:25.000, fotomapa 1:8.000, katastrální mapa 1:5.000). Turistická je sice v měřítku kdy 1 cm na mapě = 0,25 km ve skutečnosti, ale některé lokality jsou k dispozici tak podrobné, že se zobrazí každý kopec, studánka nebo trasa. Zatržením fotomapy nebo katastrální mapy se pak dostáváte ke zobrazení těchto specifických map (obě jsou k dispozici až v podrobném zobrazení). Právě ty dělají stránky něčím výjimečným. Fotomapa je nesrovnatelně podrobnější než např. satelitní mapy od Google - poznáte téměř každý dům, auta na parkovištích jsou tak zřetelná, že by se dala i počítat... Katastrální mapy jsou pak jasné, tak jak je zná každý, jenže tady jsou online a je pokryta celá republika! K dispozici je vyhledávání v mapě, zjišťování souřadnic (zeměpisná šířka a délka), vkládání vlastních bodů, plánování tras a další. Opravdu výborné.
    Další funkce jsou pak celkem standardní, vyhledávání v telefonním seznamu nebo katalogu firem je sice velmi jednoduché (bez možností upřesnění) zato však o to rychlejší.

Mapy: http://mapy.1188.cz  Ostatní: www.1188.cz

   

Google
    Tento odkaz je spíš nošením dříví do lesa. Tak alespoň velmi stručné poznámky... Úžasný, celosvětově nejužívanější a nejobsáhlejší internetový vyhledávač s množstvím funkcí a možností. Výborné mapy celého světa (se zobrazením fotografí, odkazů atd.) a v neposlední řadě jeden z mála použitelných překladačů textů nebo celých internetových stránek - jako jediný umí obstojně i češtinu. Je toho hrozně moc, k čemu je Google dobrý, ale o tom blíže obsáhlé články v části PC na tomto webu.

www.google.cz nebo www.google.com
mapy: http://maps.google.cz, jazykové nástroje (překladače):  http://www.google.cz/language_tools?hl=cs

   


 

Wikipedie
    Nejrozsáhlejší internetová encyklopedie (v angličtině a spoustě jiných jazyků Wikipedia). Spoustou lidí je vyhledávána a využívána, spoustou zatracována. Kritika Wikipedie je při nejmenším sporná, ačkoli má reálný základ. Jde o to, že do této encyklopedie může přidávat články v podstatě úplně každý a dokonce každý může upravovat již existující stránky. Tím pochopitelně vzniká situace, kdy nemusí být každá informace pravdivá nebo stoprocentní. Dokonce existují i fiktivní hesla (známá byla stránka o fiktivním - neexistujícím Polákovi). Na druhé straně tento fakt vede k tomu, že je Wikipedie tak rozsáhlá a obsahuje miliony a miliony hesel v několika stovkách jazyků (přes 200). Jsou rozhodně encyklopedie, které mají obsah důvěryhodnější, ovšem hesel je nesrovnatelně méně a to nemluvím o tom, že bývají v jednom max. ve dvou jazycích. Wikipedie se dá s úspěchem využít pro prvotní informaci, pokud však jde o zvláště důležitou informaci, je lepší jí ověřit. Výborné je, že Wikipedie zobrazuje většinu názvů též v místních jazycích, což lze využít pro vyhledávání (např. obrázků) na internetu (podrobně je o tom v článku pokročilé vyhledávání pomocí Googlu, kapitola Vyšší dívčí).
    Wikipedie existuje od r. 2001 a již v následujícím roce byla spuštěna její česká verze. Ta obsahuje již přes 100.000 hesel. Využít se dají ale i ostatní jazykové mutace (nejobsáhlejší je anglická  se zhruba 2,5 miliony hesel a za ní je německá blížící se milionu). Česká verze je v současné době (červen 2008) na 20. místě, slovenská na 23. (97.000 hesel), zajímavé je 4. místo polské verze (500.000 hesel). U každého hesla se v levém sloupci zobrazuje seznam jazyků, v nichž je stránka k dispozici, takže hledáte-li v angličtině, lze jedním kliknutím na "česky" přejít na stejné heslo v češtině.

Hlavní stránka Wikipedie: http://www.wikipedia.org, česká verze: http://cs.wikipedia.org, anglická verze http://en.wikipedia.org

Sesterské projekty:
Wikislovník (anglická verze - Wiktionary) - mnohojazyčný slovník, s uvedením výslovnosti, významu slov, synonym, idiomů, skloňování apod. Českých hesel je necelých 4.000, což není moc, přesto je slovník použitelný právě kvůli skloňování, časování apod. především pak u jiných jazyků (v mém případě především kvůli od školy zapomenutým tvarům v ruštině). 
Wikisource  - úložiště volných dokumentů, tj. dokumentů volně dostupných u nichž nejsou chráněna autorská práva, mají vypršelý copyright nebo jsou pod svobodnou licencí. Jde o digitální podobu původních textů (knihy, dopisy, projevy, zákony atd.) a to jak v originále, tak překlady.
Wikiknihy (anglická verze je Wikibook) - obsahují volně šiřitelné učebnice, manuály, maturitní otázky, kuchařky, herní pravidla a podobné texty. Vše roztříděno do jednotlivých kategorií.
Wikimedia Commons - společné úložiště veškerých volných obrázků, zvuků a dalších multimédií pro všechny projekty Wikipedie (přesněji řečeno nadace Wikimedia). To je výhodné, jelikož jsou zde obrázky i všech jazykových verzí. 
Wikizprávy - otevřené zpravodajství (anglická verze se jmenuje Wikinews), přičemž zprávami může  přispívat téměř kdokoli ze všech koutů světa.
Wikicitáty - sbírka citátů (anglická verze Wikiquote) rozdělených podle autorů, oblastí, témat atd.
Wikidruhy (anglická verze Wikispecies) - velmi nadějný projekt, který má za cíl zmapovat kompletní systematiku všech živých organismů, tedy nejen zvířat, rostlin, ale i virů atd. Obsahuje názvy v mnoha jazycích a odkazy na Wikipedii a je zaměřen více na odborníky.
Wikiverzita (anglická verze je Wikiversity) - mělo by jít o volně dostupné vzdělávání, zatím je česká verze v plenkách...
Česká verze
Mezinár. stránka
Česká verze
Mezinár. stránka
Česká verze
Mezinár. stránka
Mezinár. stránka Česká verze
Mezinár. stránka
Česká verze
Mezinár. stránka
Mezinár. stránka Česká verze
Mezinár. stránka
   

Necyklopedie
    V souvislosti s předešlou Wikipedií nelze nezmínit tento počin... Vznikl původně jako parodie právě na Wikipedii v angličtině a pod anglickým názvem Uncyclopedia. Vypadá graficky naprosto stejně a podobně i funguje. Brzy se k angličtině přidaly i další jazyky a dnes již běží také multijazyčně... Parodie na Wikipedii je čím dál dokonalejší. Stránky nejsou sice nijak užitečné a v ničem Vám život neusnadní, jak jsem sliboval v úvodu, ale i sranda musí být... V české verzi je přes tisíc hesel a myslím, že spousta z nich může pobavit.
    Parodování Wikipedie jen dokládá její popilaritu. Krom toho, že běží Uncycklopedie v mnoha jazycích, tak existují i další obdobné stránky v menším měřítku (např. v SRN Kamelopedia - Wikipedie se zaměřením na cílovou čtenářskou skupinu velbloudů nebo Stupideida, kde už název ledacos vypovídá o obsahu).

Necyklopedie: http://necyklopedie.wikia.com, Uncyclopedia: http://uncyclopedia.org

   

Pravidla českého pravopisu
    Co dodat...? Každému se občas jistě stane, že si není jistý správně napsaným českým slovem. Tady je možnost, jak to online ověřit. Navíc sólo kategorie "písmena i a y", "písmeno ě", "Tituly" a v kategorii "více..." všechno ostatní.

http://www.pravidla.cz

   

Slovník cizích slov
    Jistě se každému přihodí, že nerozumí nějakému nečeskému slovu... To lze řešit elegantně internetem - buď vyhledáním onoho slova přímo ve vyhledávači nebo rovnou ve slovníku cizích slov. Těch je na internetu spousta, ale co do počtu hesel je tento rozhodně nejobsáhlejší. Navíc jsou stránky velmi přehledné a je k dispozici též česko-anglický a anglicko-český slovník i s anglickou výslovností. V nastavení je možné zvolit způsob vyhledávání.

http://www.slovnik-cizich-slov.cz

   

Vyhledávání v nejrůznějších seznamech
    Vyhledávacích seznamů čehokoli je bezpočet, proto tady uvádím několik nejdůležitějších pohromadě...

Zlaté stránky - vyhledávání telefonních čísel a několik dalších informací - www.zlatestranky.cz
Telefonní seznamy - odkazy na telefonní seznamy všech zemí světa - www.telefonni-seznamy.cz
Evropská databanka - výborné vyhledávání firem podle všeho možného - www.edb.cz
IDOS - jízdní řády vlaků, autobusů, letadel a MHD - http://jizdnirady.idnes.cz
CIS JŘ - jízdní řády vlaků, autobusů, letadlel a MHD - jiná verze předešlého, možná o trochu přehlednější - www.vlak.cz/JRCis.asp
Jízdenka - výpočet ceny jízdného vlakem (i mezinárodní) - www.jizdenka.cz
Kurzy měn - jednoduché vyhledání aktuálního kurzu (nejsou zde všechny měny) - www.kurzy-men.cz
Kurzy - aktuální kurzy, pohyby atd. - kompletní finanční portál (nejsou zde všechny měny) - www.kurzy.cz
Cestování - kurzy - kurzy měn celého světa - www.cestovani.cz/kurzy
Letuška - pravděpodobně největší prodejce letenek v ČR, rozhodně online vyhledavač letenek je nejkompletnější a nejdokonalejší, na výběr je dokonce z několika lišících se designem a mírně i funkcí - www.letuska.cz, www.superletuska.cz, www.letenky-letuska.cz, www.letuska-letenky.cz  
Počasí iDNES - nejkompletnější portál o počasí v ČR, možné zobrazení jednotlivých krajů, informací o počasí v evropských a světových metropolích, horských střediscích, přímořských letoviscích..., pylové zpravodajství, BIO, teploty vody, meteorologické snímky atd.  - http://pocasi.idnes.cz
The Weather Channel - počasí v celém světě - je třeba zadat město (raději nějaké větší, pochopitelně nejsou k dispozici všechna) do políčka v horním banneru, potvrdit, pokud se objedí teplota ve °F je třeba překliknout na metrický systém a pak už si zobrazit cokoli, stránka je v angličtině, ale pokud potřebujete znát počasí někde ve vzdáleném nebo exotickém místě, je tohle zdroj odkud čerpají všichni - odkaz s navolenou Prahou na 10 dní: http://www.weather.com

   

Business Center
    Velmi užitečný portál - nejrozsáhlejší a nejnavštěvovanější svého druhu v ČR. Informace pro podnikání - kompletní zákony se změnami, účetnictví, daně, právo, seznamy úřadů (finanční, živnostenské, sociálky atd.), rozsáhlý slovník pojmů, šablony, vzory, tiskopisy... Skutečně všechno, co se točí okolo podnikání. Je toho tolik, že je štěstím, že celkem slušně funguje vyhledávání na stránkách. Takový server se hodí vždycky po takových těch šílených změnách zákonů jako byla daňová reforma...

http://business.center.cz

   

Vyhledávání v nejrůznějších rejstřících
    Různých rejstříků, kde je sem tam potřeba něco hledat je až dost, proto je zde sloučím dohromady...

Obchodní rejstřík - vyhledávání obchodních subjektů - www.obchodnirejstrik.cz
Živnostenský rejstřík - vyhledávání podnikatelských subjektů - www.zivnostensky-rejstrik.cz
Rejstřík plátců DPH - vyhledávání plátců DPH podle DIČ - http://adisreg.mfcr.c
ARES (Administrativní registr ekonomických subjektů) - vyhledávání ekonomických subjektů a osob ze zdrojových registrů - ekonomické subjekty: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_es.html.cz,  veřejné osoby: http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares_fo.html.cz
Rejstřík ochranných známek - vyhledávání platných ochranných známek přihlášených u ÚPV nebo WIPO pro ČR a EU - http://isdvapl.upv.cz/pls/portal30/portal30_portlets.ozall.formular
Databáze patentů a užitných vzorů - vyhledávání přihlášek českých vynálezů od roku 1991 a evropských patentů platných v ČR - http://isdvapl.upv.cz/pls/portal30/portal30_portlets.pt.formular
Katastr nemovitostí - vyhledávání podle parcely nebo čísla budovy - www.katastr-nemovitosti.cz
CZ.NIC registr domén - vyhledávání českých domén (s koncovkou .cz) - www.nic.cz/whois

   

Jak psát web
    Výborné stránky o tvorbě webu. Jednak obecné informace, ale hlavně HTML, CSS, JavaScript... HTML jazyk je zpracován naprosto vyčerpávajícím způsobem, popis a příklady snad veškerých tagů i s atributy. Kaskádové styly CSS jsou na tom vlastně podobně, jen JavaScript je neúplný (pro běžného tvořitele stránek bohatě dostačující).
    Pokud má někdo v plánu začínat s tvorbou internetových stránek, lze rozhodně doporučit návštěvu tohoto sajtu, můžete se tak vyvarovat některých i fatálních chyb. Pro ty, kteří stránky již tvoří a stále jim vypadávají některé tagy je tohle dobrý pomocník...

http://www.jakpsatweb.cz

   

FOTW (Flags of the World)
   S největší pravděpodobností naprosto nejrozsáhlejší databáze vlajek světa. Jsou tady nejen státní vlajky, ale i vlajky nižších správních celků (republiky, kraje, města atd.) a vlajky ostatní - guvernérské, prezidentské, vojenské, námořní, historické, různé organizace, politické strany apod. Všechny vlajky jsou doplněné rozsáhlými informacemi (v angličtině), často i přesnými údaji (šířky nebo poměry jednotlivých prvků vlajek). Jsou tady obvykle i starší verze, neoficiální vlajky, alternativy...

http://www.crwflags.com/fotw/flags/index.html

   

Lonely Planet
   Notoricky známý vydavatel výborných cestovních průvodců, dnes více méně kontrolovaný BBC Worldwide (75%). Tištěná podoba průvodců je bezkonkurenční a nenahraditelná, přesto i online celosvětový průvodce má něco do sebe. Na stránkách jsou jednak mapy (obyčejné nebo Googleovské), videa, fotky, ale hlavně informace (v angličtině) řazené do kategorií: Přehled (Overwiev), Kdy jet (When to go), Pozoruhodnosti (Sights), Peníze a ceny (Money & Costs), Cesta tam a v místě (Getting there & around), Historie (History) a často i populární místa (Popular places). Rozhodně informace, které by se mohly hodit.

http://www.lonelyplanet.com/worldguide

   

Rough Guides
   Druhý vydavatel výborných a mých velmi oblíbených cestovních průvodců. Jako v předešlém případě není nad tištěné průvodce, ale i tady je k dispozici bezpočet informací online. Na rozdíl od Lonely Planet je pokrytí světa o něco menší, stránky (v angličtině) nesrovnatelně méně přehledné, za to je tu více informací rozdělených do více kategorií a podkategorií (co nelze vynechat, víza, zdraví, pojištění, kriminalita, jednotlivé regiony, jazyk atd.). Ze seznamu lze vybrat jednotlivé země (nebo přímo města), zobrazení však odpovídá knižním vydáním, v nichž bývají některé země společně. Proto se např. při výběru ČR zobrazí ČR & SR. Přesto jsou údaje užitečné.

http://www.roughguides.com

   

Encyclopaedia Metallum (The Metal Archives)
   Poněkud tématicky specifické stránky pro úzký okruh lidí. Nepředstavitelně rozsáhlá encyklopedie skupin všech možných "odrůd" metalu. Jsou tu jak současné tak bývalé, co skupina, to stránka. Údaje o zemi původu, vzniku, sestavě (včetně pohybů), diskografie s náhledy obalů a tracklisty, odkazy na oficiální stránky, stránky fanklubů, MySpace atd. Vyhledávání podle abecedy, zemí, žánrů... Moc toho tady nechybí...

http://www.metal-archives.com

   

MySpace
   Rozsahem i obsahem obrovský a celosvětově známý portál. Je zde TV, seznamka a kdo ví co všechno, o čem mluvit nechci. V čem je MySpace úžasný? Dnes již má většina hudebních interpretů stránku právě zde a výborné je, že si zde můžete poslechnout zdarma několik (většinou celých) písniček často hned z několika alb. Tak je možné než koupíte CD, nejdřív zjistit něco o jeho obsahu (a následně za něj třeba nevyhazovat peníze).

http://www.myspace.com 

   

Poslední úprava stránek: 12. března 2011