Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
   
 
     
BARBADOS
     
Oficiální název: Barbados (anglicky: Barbados)

Forma vlády: parlamentní stát
Nezávislost / vznik státu: 30.11. 1966 (vyhlášení nezávislosti na Velké Británii)
Rozloha: 430 km2
Obyvatelstvo: 258 000 (1997)
Obyvatel na km2: 599
Hlavní město: Bridgetown (6 700 - 1990)
Jiná města: Speightstown, Holetown, Bathsheba
Správní rozdělení: 11 farností (parishes) - Christ Church, Saint Andrew, Saint George, Saint James, Saint John, Saint Joseph, Saint Lucy, Saint Michael, Saint Peter, Saint Philip, Saint Thomas + Bridgetown
Měna: barbadoský dolar (BBD, Bds$) = 100 centů
Časové pásmo: GMT -4 / GMT -3 (AST - Atlantický standardní čas)
Jazyk: angličtina (úřední j.), bajanský dialekt angličtiny (bajan, barbadoská angličtina)
Etnické složení: 1990: černí Afričané (92%), mulati (2,6%), Evropané (3,2%)
Náboženství: protestanti (67% - z toho 40% anglikáni, 8% pentekostalisté, 7% metodisté a 12% ostatní), katolíci (4%), ostatní včetně malých židovských a muslimských komunit
Nejnižší bod: 0 m (hladina Karibského moře)
Nejvyšší bod: 336 m (Mount Hillaby)
Hranice: 0 km
Pobřežní linie: 97 km
   
 
Poznámky a zajímavosti Důležité informace před cestou Mezinárodní doprava Vnitrostátní doprava
Počasí, klima / oblečení Ubytování Jídlo a pití Zdraví
Měna, ceny a platby Ostatní tipy a rady Místopis a turistické zajímavosti Odkazy na tomto webu
 

Veškeré níže uvedené informace k roku: 2004

Poznámky a zajímavosti:

►Barbados je pravděpodobně nejznámějším a nejturističtějším ostrovem Karibských Malých Antil, ovšem tomu též odpovídá situace. Mě osobně se mnohem více líbilo v těch "Bohem zapomenutějších" končinách. Barbados je vhodný především na potápění, plážování a zábavu v turistických resortech na jihozápadě ostrova nebo výlety za zajímavostmi ve vnitrozemí nebo na severovýchodě. Spoustu aktivit spojených s mořem (lodní výlety, šnorchlování a potápění v korálových útesech) lze vyhledat nejen na turistickém jihu, ale i v okolí Holetownu.
►Hlavním město Bridgetown je přesně na jihozápadě ostrova. Samotné město není sice až tak velké, ovšem okolí tvoří v podstatě souvislou aglomeraci někde od Holetownu, přes samotný Bridgetown až po Oistins. V celé této aglomeraci jsou veškeré turisticky potřebné náležitosti od úřadů, přes pošty, banky a bankomaty, super a hypermarkety, turistické prodejny, internet. Doprava na Barbadosu je koncipovaná tak, že je Bridgetown v podstatě vždy výchozím bodem pro cestu kamkoli, čili budete-li bydlet jinde, povede Vaše první cesta při každém výletu velmi pravděpodobně stejně právě do Bridgetownu.
►Barbados je pro nás středoevropany sice velice drahým špásem, ale přeci jen je možnost si tady maličko výdaje zkorigovat. Je obrovský rozdíl v cenách v nejturističtější zóně okolo hlavního města a přilehlých pobřeží na sever a především na východ a mezi severem ostrova.
►Ostrov byl objeven až roku 1510 Španěly. V podstatě ihned po objevení začal vývoz místních indiánů - Aravaků a Karibů, coby otroků na Hispaniolu, takže již o 26 let později byl ostrov liduprázdný! Okolo roku 1560 se na Barbados dostali Portugalci. Později na začátku britské kolonizace Karibiku (1624) byl Barbados základnou pirátů, později začalo plantážnictví (cukrová třtina) a s tím spojený dovoz otroků z Afriky. Od roku 1652 se stal Barbados britskou korunní kolonií. Už od samých počátků byl Barbados Brity vcelku protěžován a měl značnou míru autonomie, ovšem, když Británie dobyla Jamajku, ztratil Barbados na hospodářském významu. Plnou vnitřní samosprávu získal ostrov roku 1961 a v roce 1966 se pak stal nezávislým státem.
►Barbadoský parlament je třetím nejstarším zákonodárným sborem západní polokoule (dříve byl jen parlament na Bermudách a ve Virginii).
►Hlavním artiklem je pochopitelně turistický ruch a cukrová třtina. Vyváží se cukr, melasa a rum. Rozvíjí se potravinářský a textilní průmysl.
►Jako každé místo Nového světa, je i zde historie velmi mladá a proto města i památky vesměs odpovídají této skutečnosti. Nejsou tu žádné extra staré památky, avšak přece jen je Barbados na tom o kousek lépe než okolní ostrovy.  V Bridgetownu je k vidění několik starších koloniálních domů, historicky působí též Bathsheba.

nahoru
Důležité informace před cestou:

    Na Barbados není třeba víz (do 28 dní). Při příjezdu na ostrov se vyžaduje zpáteční jízdenka, letenka nebo doklad o ubytování, eventuelně adresa, kde budete bydlet. S letenkou není problém a ubytování lze obejít jen adresou některého hotelu (viz. ubytování). Rozhodně nikdo nikdy nebude kontrolovat kde skutečně bydlíte. Vhodné je nezmiňovat se o campování, které je zakázané nebo přísně zakázané téměř v celém Karibiku.
    Na letišti se platí taxa ve výši 25 Bds$ (hotově).

nahoru
Mezinárodní doprava:

    Nejjednodušší způsob dopravy na Barbados je let většinou přes Londýn (nebo jiné Evropské destinace). Pravděpodobně nejvyužívanější je British Airways, avšak za chvíli času stojí prověřit i jiné možnosti (např. Condor). Zpáteční let z Prahy (včetně tax) může stát okolo 24.000 - 28.000 Kč. Letadla přistávají na moderním zrekonstruovaném letišti Grantley Adams International Airport (kód BGI) ležícím asi 13 km východně od Bridgetownu. Jelikož leží Barbados poněkud stranou od řetězu Malých Antil, budete muset pro eventuelní návštěvu okolních ostrovů využít některou z místních aerolinií. Nejvěhlasnější a světově známé jsou snad jen Air Jamaica a BWIA. Jamajskou leteckou společnost lze využít leda pro cestu na severozápad Karibiku, ovšem BWIA pokrývá Karibik téměř celý, létá též obě kontinentální Ameriky, ale třeba i Evropu. Let společností BWIA je takový hodně "evropský" - pravděpodobně Boeingem 737. Na druhé straně je letecká doprava mezi ostrovy v Karibiku značně nákladná (některé trasy jsou srovnatelné skoro s letenkou z Evropy), proto je lépe volit něco levnějšího než je BWIA. Existuje spousta leteckých "minispolečností", nicméně to už je spíše extrém. Místní obyvatelé využívají služeb především Caribbean Star a Caribbean Sun nebo LIAT, obojí létá letadly DASH-8. Pokud se chystáte na Grenadu, Grenadiny nebo Svatý Vincent, je možné využít některou z těchto velmi malých aerolinií. Některé občas dělají "okružní" lety, které bývají vcelku výhodné. To znamená, že letadlo létá např. po trase Grenada - Mustique - Barbados - Grenada. Nelétá v obráceném směru, ale lze toho využít pro návštěvu více ostrovů, nebo jen pro jakýkoli přelet. Navíc dopravní obslužitelnost Grenadin zajišťují výhradně regionální dopravci (a létají i z Barbadosu): SVG Air, Mustique Airways a TIA2000. Všechny létají malými letadly (Twin Otter, Cessna, Aero Commander, Islander apod.)
Caribbean Star: www.flycaribbeanstar.com, Caribbean Sun: www.flycsa.com, LIAT: www.liatairline.com, Air Jamaica:www.airjamaica.comBWIA: od 1.1.2007 společnost neexistuje, jejím nástupcem se stala Caribbean Airlines: www.caribbean-airlines.comSVG Air: www.svgair.com, Mustique Airways: www.mustique.com, TIA2000: www.tia2000.com

nahoru
Vnitrostátní doprava:

    Na Barbadosu jezdí poměrně dost autobusů (velké autobusy, které jezdí zde jsou obvykle v Karibiku velmi výjimečné). Frekvence spojů je obvykle dostatečná, nicméně, přesto je situace poněkud komplikovaná... Téměř veškeré spoje vedou z Bridgetownu a do Bridgetownu, čili mapa spojů pak vypadá jako "čtvrtsluníčko". Pokud se budete pohybovat jen na turistickém jihu, nebude to problém, ovšem na severu to bude přece jen trochu horší. Může se stát, že budete např. v Batshebě a budete chtít dojet k Harrison's Cave, což je nedaleko, ale spoje prostě neexistuje. Trasa vede z Batsheby přes celý ostrov do Bridgetownu a zase zpátky přes ostrov k Harrison's Cave. Autobusy zdaleka nejezdí jen po hlavních silnicích, lze říci, že některé linky fungují tak nějak "sběrně" a tak je to pro nemístní až příliš složité. Nikde v podstatě nejsou ani jízdní řády ani trasy ani nic jiného... Domorodci se vyznají a vám nezbude než se ptát. Přesto existuje několik univerzálních rad... Jednak jízdenka stojí vždy jen 1,50 Bds$!!!, což je na Karibik úžasná cena. Autobusové zastávky jsou značené dopravní značkou - malé bílé kolečko červeně lemované s červeným pruhem. V pruhu je napsané vždy "do města" nebo "z města" a znamená to do / z Bridgetownu, eventuelně do / z Spightstownu (třetí město myslím neexistuje). To je celkem důležité, protože fakt, že Bridgetown leží jižně, ještě neznamená, že i směr k jihu je do města - trasa může vést jinudy a tak do města může být k severu. A poslední rada bude hodně obecná... Problému s dvojitým přesunem přes ostrov (jako je příklad cesty z Batsheby přes Bridgetown do Harrison's Cave) se v některých případech dá předejít. Funguje to tak, že jedete např. z Batsheby (tedy směr "do města"), někde po cestě vystoupíte, stoupnete si na zastávku v protisměru (tedy "z města"), počkáte na jiný spoj - jinou trasu, která nevede do Batsheby, ale jiným - třeba právě vaším směrem. Občas stačí jen vystoupit a pak přejít na jinou nedalekou zastávku na odbočce. Dá se tak ušetřit docela dost času, ale je nezbytně nutné se ptát, protože my Evropané ten systém za pár dní sotva pochopíme. Aby to ještě nebylo málo je ve Speightstownu jedno autobusové nádraží, ale v Bridgetownu jsou dvě - jedno pro cestu směrem sever a severozápad, druhé pro cesty směrem východ a severovýchod. Mezi nimi je přesun pěšky.
    Především na severu Barbadosu (ale nejen to) jezdí minibusy - tedy dodávky, které nabírají lidi podél cest, zastavují kdekoli, občas dokonce zajíždí dle přání cestujících, stojí též 1,50 Bds$, nicméně v tomto případě už neplatí pravidla v podstatě vůbec žádná. Jde o soukromé aktivity, takže většinou jen místní záležitost - často jen konkrétní úsek jedné silnice, taková řekl bych kyvadlová doprava. Ovšem někdy tyto minibusy jezdí po vzoru velkých státních autobusů.
     Taxi je celkem drahé a zbytečné. Na turistickém jihu jsou k "sehnání" všude, na severu je situace mnohem horší. V průvodcích bývá uvedena rada taxík z letiště do Bridgetownu nebo podobně, ale je to skutečně naprosto zbytečné. Na silnici před letištěm je zastávka autobusu a jezdí tady busy co půl hodiny. Do Bridgetownu jezdí spoje jednak přímo - vnitrozemím a jednak po turistickém pobřeží, kde se dá vystoupit dle potřeby. Je to skutečně levné a bezproblémové. Taxi je zbytečné.
    Autostop je sice možný, ale místy velice složitý. Na většině Karibských ostrovů je to mnohem jednodušší. Problém je v tom, že v turistických oblastech jihozápadu je provoz poměrně značný a stopování je proto špatné - navíc je to, jakoby jste stopovali pořád ve městě. Čím dále od Bridgetownu, tím je provoz horší až nijaký a to na stopování taky moc není. Osobně z toho mám takový ten pocit, že Barbadosané nemají proč a kam se přesouvat. Do školy a do práce poslouží výborně autobus a jediný důležitý cíl je Bridgetown, kam je také lepší jet busem... Přesto, pokud něco v těch "opuštěných" místech jede, často zastaví - zastaví třeba už třetí auto (ačkoli i to znamená třeba 2 - 2,5 hodiny). Nestopuje se se vztyčeným palcem!!! (toto gesto znamená v Karibiku, že je na silnici nějaké nebezpečí a proto musí řidiči zvýšit opatrnost) - stopuje se s nataženým ukazováčkem směřujícím mírně k vozovce! Je důležité, často však ne zrovna jednoduché najít si alespoň trochu přijatelné místo pro stopování. Tzn. místo ve stínu, aspoň tak přehledné, aby bylo možné zastavit. Nemá příliš smysl se přesouvat a stopovat za chůze, naopak šance jsou pak menší. Chce to trpělivost.

nahoru
Počasí, klima / oblečení:

    Počasí na Barbadosu je horké a vlhké, přesto však o kousíček příjemnější než na ostatních ostrovech Karibiku. Krajina je povětšinou otevřená, občas je cítit i osvěžující vánek, ale není to zdaleka dostatečné.. Teplota, která  se pohybuje přes den okolo 30 – 35 °C (v noci téměř totéž), by u nás byla příjemná, jenže tady panuje tropické oceánské klima a tak je velmi nepříjemná  vlhkost vzduchu. Chce to přece jen trochu omezit pohyb. Vítr se příliš nehýbe (jiné je to v období „periody hurikánu“) a stínu není kromě pralesů na severu nikde dostatek. Příjemně je chvíli tak okolo tří hodin ráno. Pokud si naplánujete nějakou neplážovou aktivitu, budete asi v jednom kuse mokří, vyprané prádlo uschne, ale nikdy ne zcela do sucha… Ještě v devět hodin dopoledne, když teplota vyleze ke třiceti stupňům, je v trávě více rosy než u nás po ránu! Období dešťů, kterému se každý vyhýbá, se ukázalo naprosto neškodnou záležitostí… Je lichá běžná domněnka o několikadenních prudkých deštích bez ustání. Deště sice trvají i měsíce, jenže jde většinou jen o několikaminutové lijáky. Bývá jich sice i více za den, ale mezi nimi je nádherné počasí, každý takový déšť je možné často přečkat v suchu a většinou během jedné až dvou cigaret opadne. Jen výjimečně prší hodinu, dvě.
     Já jsem spotřeboval několik trik denně. Je zajímavé, že na rozdíl od našich podmínek není pot vůbec cítit, avšak i přesto nutně potřebujete prací prášek! Dáte-li totiž propocený oděv do igelitového sáčku, (aby se nenamočilo ostatní oblečení) během několika minut doslova zasmrádne tak neuvěřitelným způsobem, že nelze vyprat mýdlem, šamponem nebo podobnými cestovatelskými způsoby!
     Z oblečení je nesmyslné brát s sebou jakékoli teplé věci (ani noci nejsou chladné). Nepotřebujete ani dlouhé kalhoty, ani mikiny nebo trika s dlouhým rukávem. Bohatě postačí bavlněná trika s krátkým rukávem, případně tílka (nejsou tolik vhodná kvůli potu – vyrážky v podpaží apod.), kraťasy nejlépe plátěné nebo bavlněné a ponožky (postačí pouze do města) – nejsou nutné. Já jsem nenosil ani slipy a kdyby to šlo, svleču i kůži. Skutečně není nutné nic dalšího, snad kromě plavek a kapesníků, což je samozřejmé. Boty – dobře větrané sportovní, nebo sandále. Já jsem bez výjimky vystačil s pantoflemi.

nahoru
Ubytování:

    Ubytování je vesměs drahé až nesmírně drahé, přesto se místy poštěstí najít něco o kousek cenově příznivějšího. V některých Guest Housech lze cenu maličko usmlouvat (zvláště na delší dobu nebo při více lidech). Ani Guest Housy nejsou sice nijak levné, ale ve srovnání s cenou hotelů je to přece jen přijatelnější. Většinou sice nejde o zvláštní luxus, přesto je kvalita Gust Housů na Barbadosu poměrně slušná. Ceny v těch levnějších se pohybují okolo 25 - 35 US$ za osobu a noc. Adresy některých hotelů.
    Na Barbadosu je stanování zakázáno. Campy tu neexistují, ale přesto jsem tu stanoval naprosto běžně, je třeba najít nějaké místo, které není na očích. Nejlépe nějaké pláže dále od hlavní silnice nebo podobná trošku odlehlejší místa. Na jihu, resp. jihozápadě je to problém, stan je možné postavit např. na pláži schované za domy, to ovšem až v hodně pozdních hodinách (a pak ráno brzy vstát a pobalit). Na severu a ve středu ostrova je příležitostí dostatek. Bezvadná místa jsou na severovýchodním pobřeží. Naprosto úžasné místo je v River Bay, kde kromě klidu a přístupu k moři (na vlastní nebezpečí) je i malebná krajina a především sprchy a WC. WC je sice v noci uzamčeno, ale vodovod a sprchy fungují nonstop. Okolo je spousta laviček a stolků, takže se dá skutečně slušně odpočívat. A až sem jezdí bus (přímo zde je konečná - točna autobusu). Na ostatních místech Barbadosu jsou však pláže většinou bez sladké vody. Spát pod širákem není možné vzhledem k ukrutné vlhkosti – veškeré věci by byly ráno úplně promočené! Je nutné mít kvalitní stan s vysokými hodnotami vodního sloupce neboť ty krátké lijáky bývají skutečně velmi prudké (rychlost letící kapky a následný dopad na tropiko odpovídá myslím pěti metrům vodního sloupce), obdobné je to i s podlahou – každé ráno je pod stanem mokro, občas i louže… (člověk v kleče působí na podlahu stanu vahou odpovídající deseti metrům vodního sloupce). Stan by měl být dobře větratelný s možností obsluhy větracích otvorů zevnitř, kvůli náhlým dešťům a protože ucítíte každé kilo, které je v batohu navíc, měl by být pochopitelně co nejlehčí – jednoznačná volba jsou duralové tyče. Rozhodně se nevyplatí na stanu šetřit. Není potřeba spacák, ale rozhodně alespoň obyčejný hadr, na kterém můžete spát. Při spánku na holé podlaze stanu vás čeká jen probdělá noc – budete se neustále lepit a probouzet! Na ostrově není jediný camp.
     Adresy hotelů: Lindale Apartment, St. Martin, St. Philip (25US$); Emville Guest House, Maxwell Main Rd, Christ Church (25US$); Beachhouse "Cleverdale", Worthing (25 US$); House "Sierra", Dover, St. Lawrence Gap (25 US$); Angle House, Upper Bay Street, Bridgetown (25 US$).
     Tip na ubytování: Pegwell In Guest House, Oistins - noc stojí 30 Bds$, což je celkem slušné, ale lze cenu ukecat na přijatelnější částku (při delším pobytu), GH je na super místě - vedle supermarketu (kde jsou i bankomaty), je odsud blízko na letiště, do Bridgetownu i kamkoli do turistických resortů (a tedy i na pláže) jižního pobřeží.

nahoru
Jídlo a pití:

    Jídlo je k dostání téměř všude a to jak již v obchodech, tak v různých stravovacích zařízeních. Jídla je dost, je dobré i sortiment je solidní, ovšem ceny jiné než v Evropě. Přesto je možné se na Barbadosu najíst i levněji a to především kvůli dostatku supermarketů a obchodů "evropského" stylu. Jakž takž přijatelně je možné nakoupit různé konzervy, nasolené uzené ryby, některé ovoce (rozhodně však ne banány), některé sušenky, buchty rohlíky a jiné pečivo.
    Pití… Toto je mnohem důležitější kapitola! Výdej tekutin je obrovský a proto i příjem musí být odpovídající (to platí i o soli). Bezpečná je voda z vodovodu, voda převařená nebo balená. Většina lidí dává přednost vodě před sladkými nápoji, já naopak raději piju kolu neboť se na rozdíl od vody dá vypít i teplá a především pak při mém stravování je cukr zdrojem energie. Solidní sortiment nápojů je k mání téměř všude. Běžné jsou coly i dovozová piva, ale i obojí místní (řekněme karibské) výroby. Místní pivo se pít prý dá, ovšem limonády jsou až příšerně přeslazené navíc obvykle z "pachutí" žvýkaček nebo podobně - většinou pro nás nepříliš přijatelná chuť. Je skutečně životně důležité vypít množství tekutin, já jsem vypil okolo šesti i více litrů denně (a při této spotřebě jsem chodil na malou jen ráno a večer – 2x za den - ostatní tekutiny projdou kůží!). Ne že by to bylo tak úplně na žízeň, ale celkem laciný a vynikající je rum, dokonce i různé míchané rumové nápoje ve třetinkách, které lze pít vzhledem k nízkému obsahu alkoholu snad i na žízeň (např. ananasový rum apod.). Relativně levné je i mléko. V restauracích nebo k okamžité spotřebě lze využít plechovkové coly (v běžných velikostech) nebo litrové coly ve skleněných lahvích.

nahoru
Zdraví:

    Barbados by neměl mít zvláštní problémy se sladkou vodou (bilharzióza), ale nevím, jak moc se tomu dá věřit. Já jsem se pro jistotu choval, jakoby tu bylo riziko stejné. Ať tak či tak, je rozhodně jistější vodu převařit nebo ještě lépe použít nezávadnou - lahvovou nebo z vodovodu.
    Dále se jedná o víceméně běžné záležitosti jakými jsou průjem, úpal, úžeh, ale též nachlazení, rýma a kašel a to především v souvislosti s neuváženou konzumací ledu a hlavně pak s přechody z klimatizovaných míst (např. hotely, markety atp.). Literatura též upozorňuje na občasné epidemie horečky dengue a horečky Ilheus. Doporučuje očkování proti tetanu, virové hepatitidě A, záškrtu a břišnímu tyfu. Povinné očkování platí jen pro žlutou zimnici a to jen v případě, přijíždíte-li na Barbados z oblastí s její výskytem. (Já většinou mívám pouze právě očkování proti žluté zimnici – platí 10 let a jistě se neztratí ani žloutenka A).
     Jak jsem se již zmínil je důležité doplňovat vitamíny a sůl. V žádném případě nepodceňovat příjem tekutin a nepřepínat síly. Vyčerpání je tady mnohem rychlejší než v našem mírném pásmu. Nedělá mi problémy chůze – celkem v pohodě zvládám i velice dlouhé treky, z batohem na zádech urazím za den i 30 – 40 km, v nohách je cítím, ale vyspím se a jsem fit. Ovšem hned první den v Karibiku (na Guadeloupu) jsem naprosto neuváženě a nesmyslně urazil necelých 15 km pěšky (skoro v kuse) a výsledek… v šest hodin večer jsem vyčerpáním omdlel… dva dny jsem se zotavoval, neboť jsem nebyl schopen pokračovat dál…
    Až na nepodstatné výjimky je Barbados poměrně bez obtížného hmyzu. Nenarazil jsem na vyloženě příšerně otravující mračna komárů, mušek apod. Situace s hmyzem se může zhoršit možná v jinou dobu, pak je dobré s sebou mít kvalitní repelent (mě se celkem osvědčuje téměř nepoužívaná repelentní Indulona). Repelent je vhodný už kvůli riziku nákazy horečkou Dengue, která je přenášena právě komáry.
    V moři žije vícero nebezpečných živočichů, ovšem neviděl jsem u pobřeží vlastně žádného z nich, kromě medúzy, která dovede velmi nepříjemně spálit. Z vlastní zkušenosti (z Guadeloupu) však musím říci, že „kopřivová vyrážka“ po spálení odezní sama od sebe během asi jedné hodiny a rudý pruh s ztratí po několika týdnech. Krom prvotního ukrutného pálení necítíte celou dobu nic. Nebezpečné mohou být útesy a silné proudy na severovýchodním pobřeží.
    Z ostatních nebezpečných a nepříjemných zvířat, myslím, nepotkáte žádná… Neviděl jsem za měsíc jediného hada, pavouka, či cokoli podobného. V pralesích uslyšíte tisíce nejrůznějších zvířat, ale neuvidíte skoro žádné. Vyhnou se vám jak malé šelmičky, tak vačice, leguáni, aguti nebo třeba krajty a jediné co budete často potkávat, jsou krabi v desítkách druhů – všichni až příliš plaší než aby zaútočili. Z větších zvířat běžně potkáte jen neškodné ptáky a toulavé psy, ale ani u těch jsem nezaznamenal, že by otravovali, natož pak útočili. (výjimkou jsou situace po ničivém působení hurikánu). Ve všech hotelích a podobných zařízeních, často též na letišti nebo pod. jsou letáky s informacemi, co dělat v případě bezprostředního nebezpečí hurikánu. Obecně lze říci, že nebezpečí pro turistu je mnohem menší, než se zdá z televizního zpravodajství. Hotely jsou obvykle zděné bytelné budovy, které hurikánu odolají a je malé riziko, že by jste se ocitli přímo v jeho epicentru, tedy tam, kde jeho síla ničí a bourá i takové budovy, jakými jsou hotely. Většinou to v horším případě odnese pouze střecha. Často je omezený přísun energií a vody, ale tím to obvykle končí. Je dobré zásobit se pitnou vodou a pro jistotu i potravinami, to ovšem jen v případě, že se očekává něco opravdu výjimečného.
     Ošetření (jakékoli) se platí ihned, proto je vhodné mít patřičné pojištění nebo se snažit "vystačit si sám".

nahoru
Měna, ceny a platby:

    Na Barbadosu se oficiálně platí barbadoským dolarem (=100 centů). V obchodech se používá označení B$, BBD nebo jen $, v řeči pak skoro výhradně jen dollar a teprve pokud je nutné upřesnění udává se barbadian dollar. Barbadoskými dolary se platí naprosto všude a běžně, méně výhodně lze zaplatit téměř všude i americkými dolary a jen o něco méně Eury. Výjimkou je ubytování, které se naopak platí téměř výhradně v US dolarech (a i cena se uvádí obvykle v této měně).  Kurz je přibližně 2 Bds$ za 1 US$. V bance lze směnit snad všechny konvertibilní měny a celkem bez problémů i východokaribský dolar. Zbudou-li Vám barbadoské dolary, je lepší je utratit nebo vyměnit na jinou měnu, jelikož na ostatních ostrovech jsou barbadoské dolary nepopulární, mění je jen hodně málo bank nebo např. v casinech (St. Maarten, Guadeloupe atd.), ovšem to už není nevýhodné - to je lichva.
    Barbados je jako celý Karibik velmi drahým místem. Ceny uvádím jen velmi orientačně, neboť jsou odlišné v závislosti na lokalitě a druhu prodejny…Pepsi / Coca Cola 0,471l  1,4 - 2 B$ (obvykle 1,5 B$; v Supermarketu 1,25 B$);
Pepsi / Coca Cola 2l
3,75 B$ (v supermarketu); Pepsi / Coca Cola 0,2 l Post-mix 3 B$; Pohled  0,6 - 1,5 B$ (obvykle 0,95 B$); Hamburgerové housky 8ks 1,95 - 2,05 B$; Cigarety (Benson a Hedges, Embassy)  5 - 6 B$ (malé krabičky - 10 ks jsou za polovinu); Luncheon meat (malý)  2,25 B$; Luncheon meat (velký) 3,05 B$; Uzení nasolení sledi 2 ks 1,5 B$; Banány 1kg 3,35 B$ (v supermarketu!!!); Autobus (jakákoli trasa)  1,5 B$;  Internet (každých započatých 15 min.) 4 B$; Vstupné obvykle 15 - 30 B$.
      Platit platebními kartami (nejlépe Master Card a Visa) lze na spoustě míst téměř v celé jihozápadní části, na letišti, ve Speightstownu, ale i a na jiných místech Barbadosu. Obvykle i vstupné je možné platit kartou. S výběrovými bankomaty je to obdobné. Obecně horší situace je na severu.
      Prodejny v turistických oblastech podobné našim, včetně spousty supermarketů.. Prodejny mimo město jsou menší - často smíšené zboží. Čím méně frekventované místo, tím horší obchod. V odlehlých místech je běžný pultový prodej, přičemž je pult zamřížovaný - prodavače a zákazníka tedy odděluje mříž. V takovýchto prodejnách nebo před nimi jsou většinou židle nebo lavičky a tak fungují též jako hospody.

nahoru
Ostatní tipy a rady:

►Západ slunce a setmění na Barbadosu probíhá velice rychle. V září slunce zapadá okolo šesté – půl sedmé a za zhruba půl hodiny je naprostá tma. Po sedmé hodině je na ostrově téměř mrtvo – žádný noční život. Výjimkou jsou jen některé turistické komplexy, ale ani tam nebývá zábava pozdě do rána. Situace v hlavním městě je trochu čilejší, ale spíš jen o pochybné existence - různí bezdomovci, feťáci apod.
►Mobilní telefon (alespoň tedy EuroTel) zde funguje přes síť Amerického Cable & Wireless a signál je téměř všude. Volání je drahé navíc vzhledem k vzdálenosti je hlas zpožděný, ale odesílání SMS je celkem levné a bezproblémové.
►Používání přivezených elektrických spotřebičů nebo dobíjení různých baterií  je možné pouze jde-li o zástrčku s „dvouvidlicí“. Zdejší zástrčky mají tři ploché kolíky s jinou roztečí než zástrčky se dvěma, nicméně běžně se používají redukce na „dvojkolíková“ zařízení (použitelné i pro nás). Zásuvky jsou obyčejně opatřeny vypínačem.
►Česko je téměř neznámým pojmem, nemnoho lidí zná naší republiku alespoň díky fotbalu, většinou ovšem ani to.
►Na podzim je v Karibiku občas větrnější období – cyklónová sezóna. Hurikány se vrací prý v určité periodě a řeči o nich jsou každodenní. Během mé cesty po Návětrných ostrovech Malých Antil se počty tropických bouří a hurikánů dostávaly pomalu k rekordním číslům. O chlup jsem se vyhnul hurikánu Ivan - když jsem byl na severu, Ivan byl na jihu, když já na jihu, Ivan již na severu... Hurikán Jean jsem zažil na vlastní kůži, avšak ještě jako tropickou bouři (poslední den, následující den již šlo o hurikán). Další asi tři hurikány, které skoro současně křižovali Karibik, nebyly tak silné a já minul nejen jejich návštěvu, ale vlastně i jejich následky. Ve většině hotelů a podobných zařízení téměř celého Karibiku jsou letáky s informacemi, co dělat v případě bezprostředního nebezpečí hurikánu.

nahoru
Místopis a turistické zajímavosti:
Bridgetown Bathsheba Andromeda Botanic Gardens
Harrison's Cave Little Bay a River Bay Animal Flower Cave
Barbados Wildlife Reserve Speightstown Holetown
Graeme Hall Nature Sanctuary Ocean Park Barbados Oistins
Flower Forest Orchid World Ostatní místa na Barbadosu
     

Bridgetown
    Hlavní město Barbadosu je významným dopravním uzlem ostrova. Rozhodně se vyplatí zajet sem nejen z důvodu návštěvy úřadů nebo podobně, ale je tu i několik věcí k vidění. K nejnavštěvovanějším patří katedrála Svatého Michala na Náměstí národních hrdinů, budova Barbadoského parlamentu, synagoga, Kostel Svaté Marie, historická oblast Garrison - bývalé ústředí britské říše, dům Tyrol Cot, kde žili politici Grantley Adams a jeho syn Tom, nákupní komplex Pelican Village, Muzeum Barbadosu nebo palírna rumu na severu města.

místopis         nahoru

Bathsheba
    Velice zvláštní historické městečko na východním pobřeží je oblíbeným letoviskem Bajanů (Barbadosanů), ale turisté sem moc nejezdí. Jsou zde velice silné proudy a tak není pobřeží Bathsheby vhodné ke koupání. O to více jej využívají surfaři. Celé pobřeží je poseto erozí modelovanými balvany jakoby stojícími na stopce. Jako město Bathsheba moc nefunguje, obchody, ubytování apod. jsou jen v omezeném množství. U cesty stojí velice starý zchátralý kostelík, v němž se místní s oblibou věnují svatebním obřadům. Jedna luxusní restaurace slouží spíše jen jako zastávka zájezdovému autobusu amerických turistů, kteří si v Bathshebě udělají pár fotek a jedou zase dále. Město je takové polomrtvé, ale příjemné. Není problém postavit stan na pláži na měkoučké trávě. U hlavní silnice je dokonce vodovod. Nedaleko od Bathsheby je Andromeda - botanická zahrada.

místopis         nahoru

Andromeda Botanic Gardens
    Botanická zahrada Andromeda je cílem spousty turistů i místních obyvatel. Není tu jediný skleník, vše pochopitelně venku. Zahrady je poměrně kultivovaná, profesionálně vedená, nicméně v Karibiku jsou i lepší. Nedá se říci, že by nebyla hezká, nicméně za 13 Bds$ to jaksi nestojí - tím spíše, že leží tak trochu z ruky. I na Barbadosu jsou hezčí botanické parky (Flower Forest nebo Orchid Garden).

místopis         nahoru

Harrison's Cave
    Asi největší a nejúchvatnější turistickou atrakcí Barbadosu jsou Harrisonovy krápníkové jeskyně. Systém jeskyní se nachází uprostřed ostrova u města Wellchman Hall. Naprosto senzační už je prostředí okolo vstupního areálu. Skály hustě zarostlé pralesní vegetací... Systém bohatých krápníkových jeskyní je naprosto luxusně upraven. Celým komplexem vede široká cesta spojující naprosto vše, co se zde nachází. Veškeré jeskyní útvary, potůčky, vodopádky a jiné jsou efektně nasvícené a působí přímo kouzelně. Systémem chodeb a tunelů se projíždí jakýmsi elektrovláčkem s průvodcem, který přednáší anglický výklad. Vláček místy zastavuje, aby mohli návštěvníci vystoupit a pokochat se podzemní nádherou z blízka.
    O existenci jeskyní se ví již přes 200 let, ovšem tyto, které jsou přístupné, byly náhodou objeveny až v roce 1970. Vstupné je sice poměrně vysoké - 30 Bds$, přesto návštěva toho senzačního krápníkového labyrintu stojí i za tuto částku.

místopis         nahoru

Little Bay a River Bay
    Nenápadná místečka na severovýchodním pobřeží, v Bohem či spíše turisty zapomenuté části Barbadosu. Skutečně sem zavítá jen málo kdo. Little Bay je úchvatná přírodní scenérie - kolmé oceánskými vlnami rozervané pobřeží. Nádhera. O něco severněji je River Bay, které je ještě fantastičtější. Mezi kolmými útesy leží maličká pláž s čistým pískem. Navíc je tu záležitost v Karibiku ne úplně běžná - beach facility, tedy plážové příslušenství. WC, sprchy, vodovod, kempingové stolky a lavičky, občas se to i něco prodává, dokonce sem jezdí i autobus. Bez problému se tady dá stanovat (ačkoli to není legální). Podobných zátok je v okolí několik, ovšem nejsou většinou uvedeny v turistických průvodcích, takže jsou obvykle turistům neznámé. Bajané je využívají mnohem více.

místopis         nahoru

Animal Flower Cave
    Zvláštní jeskyně na samém severu ostrova. Za 10 Bds$ můžete slézt po schůdcích do podzemí, kde se octnete v jeskynním systému, který je většinou úplně nebo částečně otevřen do moře. Oceán modeluje a vymývá jeskyně, čímž v nich krom jiné udržuje život. V jeskyních jsou různé mořské rostliny a živočichové. Vstupné je relativně vysoké, ale Animal Flower Cave je zajímavé místo. Já jsem měl trochu smůlu, že jsem do těchto míst přijel skoro bezprostředně po hurikánu Ivan, který z jeskyní vypláchl skoro všechno živé. Chvíli to bude asi trvat, ale život se sem jistě vrátí. U vchodu (skoro by se chtělo říci u slezu) do jeskyně je restaurace a vyhlídka na zátoku, kde se vlny tříští o rozeklaný útes a voda mohutně narážející do průrvy stříká do výše až několika metrů.

místopis         nahoru

Barbados Wildlife Reserve
    Barbadoská rezervace divoké přírody leží na severu poblíž Národního parku Farley Hill, kam jezdí autobus ze Speightstownu nebo Bridgetownu. Největší atrakcí jsou afričtí kočkodani, kteří byli na Barbadosu (a několika jiných karibských ostrovech) vysazeni a žijí zde divoce.BWR vznikla původně právě na ochranu kočkodanů. Později se z parku stala zvláštní ZOO pod vedením Kanaďana J. Baulua.
     V přítmí mahagonového pralesa je úžasný park, kde je drtivá většina zvířat chována na volno - kočkodani, želvy, mary, jelínci (mazama), různí ptáci, ale i kajmani. Člověk se pohybuje spletí cestiček přímo mezi zvířaty. Na okraji jsou expozice, kde jsou zvířata oddělena od lidí - leguáni, pelikáni, plameňáci a některé druhy papoušků. Jedná se o zařízení, které se naprosto vymyká běžné koncepci ZOO. Je skutečným zážitkem navštívit tento ráj zvířat a to i za celkem vysoké vstupné 23 BDs$. Více též v sekci
ZOO...

místopis         nahoru

Speightstown
    Druhé největší město Barbadosu - přesto malé a polorozpadlé. Turisté sem v podstatě téměř nezajíždí. Ve městě krom farního kostela, galerie karibského umění, domu Arlington a zbytků pevností není ve Speightstownu vlastně nic zajímavého a tak asi zůstane maximálně přestupním bodem na cestě k severu po západním pobřeží.

místopis         nahoru

Holetown
    Holetown je třetím největším městem Barbadosu. Nejvýznamnější atrakcí je nedaleký farní kostel sv. Jakuba, který je nejstarší náboženskou stavbou ostrova (původní dřevěný kostel pocházel z roku 1628). Krom farního kostela je Holetown zařízen především na nákupy a podobné aktivity. Hlavní silnici lemují, hotely, restaurace, obchodní střediska apod. Kousek severně nad městem je Folkestone Marine Park - mořský park s mini muzeem, pláží a možností potápění a jiných mořských aktivit.

místopis         nahoru

Graeme Hall Nature Sanctuary
    Nesmírně zajímavá záležitost ležící v turistické zóně na jihozápadním pobřeží, kam lze bez potíží dojet autobusem z Bridgetownu nebo od letiště. Jde o něco mezi ptačí rezervací a ZOO. Jsou zde jednak rybníky s množstvím divokých ptáků (volavky, pelikáni, kormoráni, ostnáci, bukači...), žije tu spousta obojživelníků, ale i kočkodani, promyky, netopýři, nebo létající ryby... Všude jsou přehledné cedulky, kde se vyskytuje jaké zvíře. Chodí se po upravených kamenných cestách nebo dřevěných chodnících. Na konci prohlídky jsou voliéry... síťová voliéra s tenkozobci, průchozí obrovské skvostné voliéry s potůčky a tropickou vegetací pro ibisy, plameňáky, papoušky apod. Největším pokladem Graeme Hall Nature Sanctuary jsou bezesporu vzácní svatovincentští amazoňani ohniví, které běžný Čech asi sotva v životě někde spatří.
    Je to nádherné příjemné místo - božský klid uprostřed turistického mumraje. Vyplatí se sem zajít i za nekřesťanské vstupné 25 Bds $. Za dalších 5 B$ si můžete půjčit dalekohled. Viz též sekce o ZOO...

místopis         nahoru

Ocean Park Barbados
    Ocean Park je fungl nové mořské akvárium ležící nedaleko mezinárodního letiště Grantly Adams ve vesnici Balls. Není příliš složité dojít sem z letiště pěšky. Vstupné je 35 B$, ale více informací nemohu podat, jelikož se Ocean Pak v době mé návštěvy teprve dokončoval.

místopis         nahoru

Oistins
    Hlavní město turistického jihu, přitom však turisticky méně navštěvované. Význam má především výhodnou polohou mezi Bridgetownem a letištěm, veškerými důležitými náležitostmi - obchody (včetně supermarketu), bankomaty atd. Navíc je tu možné o něco levněji se ubytovat.

místopis         nahoru

Flower Forest   
Květinový prales se nachází ve farnosti St. Joseph. Podle reklamních sloganů jde o park, který je něčím mezi botanickou zahradou a přírodní stezkou, což skutečně celkem vystihuje skutečný stav. Kus kultivovaného pralesa s množstvím vysázených rostlin. Velmi působivě upravená džungle. Veškeré rostliny jsou opatřeny profesionálními cedulkami s naprosto kompletní informací. Kromě zdejších rostlin a stromů je zde spousta zástupců i z jiných koutů světa. Chlebovníky, kávovníky, barbadoské třešně, avokáda, baobaby, orchideje, ibišky, helikone, bezpočet druhů palem.
     Cesty a trasy jsou pečlivě udržované a značené, v parku je několik laviček a pergol k odpočinku, místy je úchvatný výhled. U vstupu je nádherná restaurace s vyhlídkou. Z botanického hlediska je asi více druhů k vidění v Andromeda Botanic Gardens, nicméně na mě, coby na laika působí Flower Forest lépe. Jako místo je to příjemnější. Ovšem vstupné téměř 15 Bds$ není zas tak málo nebo přesněji není na místní poměry až tolik, ale za stejnou sumu je možné vidět i hezčí místa.

místopis         nahoru

Orchid World
    Svět orchidejí je jakási botanická zahrada, v níž jsou ovšem jen orchideje. Za to však v neuvěřitelném množství druhů. Nádherné prostředí, jímž se táhne kamenem vykládaná cestička, Vás vede mezi kvetoucími zázraky přírody. Orchideje jsou všude podél cesty, ale i v "síťových sklenících". Jedna vedle druhé. Úchvatná podívaná na to množství barev, tvarů, velikostí... Orchid World je záležitost, která se nevyskytuje všude a myslím, že je zajímavá i pro nebotaniky.
     U vchodu je obchod s restaurací, kde se lze nejen občerstvit, ale i nakoupit různé suvenýry. Vstupné je bez pár centů 15 Bds$.

místopis         nahoru

Ostatní místa na Barbadosu:
    Na jižním pobřeží je spousta turistických lokalit - nejlepší pláže jsou v Rockley a Worthingu, nejvíce restaurací a nočních podniků je v St. Lawrence Gap a největší shon je v Oistins. Pro surfaře je ideální Silver Sands. Na západním pobřeží jsou podobné možnosti jako na jihu, navíc jsou tady ta nejlepší golfová hřiště a spousty obchodů. Západ skrývá ty nejluxusnější hotely nejen Barbadosu, ale i v rámci Karibiku. Domy na západním pobřeží mění majitele za velmi vysoké částky. Vnitrozemí, tedy střední Barbados je co se krajiny týče v podstatě stejný jako kterékoli jiné místo - plochá nebo mírně zvlněná, vhodná k pěstování třtiny. Až k severu se terén náhle zvedne a z placatého Barbadosu vyční několik místních hor, které ovšem nejsou tak vysoké, jak jsou hory okolních ostrovů. Přesto je ve středu ostrova několik míst, které jsou cílem turistů. Signální stanice na Gun Hill, plantážní budovy v usedlosti Francia, "domorodé" Springvale Eco-Heritage Museum nebo divoká strmými útesy lemovaná džungle v oblasti Welchman Hall Gully. Na severu je pak signální stanice Grenade Hall, Národní park Farley Hill, historický cukrovar Morgana Lewise, mahagonový vrchol Cherry Tree Hill nebo nejstarší dům Barbadosu - Opatství Sv. Mikuláše (St Nicholas Abbey). Nejméně turisticky využívané je východní pobřeží. Několik vhodných pláží je v zálivu Martin's Bay a v okolí města Bath. Nedaleko Martin's Bay stojí údajně nejkrásnější kostel ostrova - St John's Parish Church, s hřbitovem plným velmi starých náhrobků.  Na konci oblasti zvané Scotland (Skotsko) se nachází mohutný vápencový útes Hackleton's Cliff vysoký 300 m.
Odkazy:
Oficiální stránky Barbadosu: www.barbados.org; www.barbados.com; www.visitbarbados.org; www.funbarbados.com
Potápění na Barbadosu: www.divebarbados.net
Další stránky: www.sunnybarbados.net; www.totallybarbados.com

místopis         nahoru
MAPY: (Barbados 4x; Bridgetown 1x; Jižní pobřeží 1x)
nahoru

Poslední úprava stránek: 12. března 2011