Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
   
 
     
DOMINIKA
     
Oficiální název: Dominické společenství (anglicky: Commonwealth of Dominica)

Forma vlády: parlamentní republika
Nezávislost / vznik státu: 3.11.1978 (vyhlášení nezávislosti na V.Británii)
Rozloha: 749,8 km2
Obyvatelstvo: 83.300 (1997)
Obyvatel na km2: 111
Hlavní město: Roseau (16.500 - 1991)
Jiná města: Portsmouth, Marigot, Berekua
Správní rozdělení: 10 farností (parishes) - St.Andrew, St.David, St. George, St.John, St.Joseph, St.Luke, St.Mark, St. Patrick, St.Paul, St.Peter
Měna: východokaribský dolar (XCD, EC$) = 100 centů
Časové pásmo: GMT -4
Jazyk: angličtina (úřední j.), kreolská francouzština Malých Antil (patois, patwa), anglický dialekt (cocoy)
Etnické složení: 1991: černoši (91%), mulati a kreolové (6%), indiáni (1,5%), malá bělošská menšina
Náboženství: 1993: katolíci (80%), protestanti (13%), muslimové, hinduisté, židé, baháisté
Nejnižší bod: 0 m (hladina Karibského moře)
Nejvyšší bod: 1.447 m (Morne Diablotins)
Hranice: 0 km
Pobřežní linie: 148 km
   
 
Poznámky a zajímavosti Důležité informace před cestou Mezinárodní doprava Vnitrostátní doprava
Počasí, klima / oblečení Ubytování Jídlo a pití Zdraví
Měna, ceny a platby Ostatní tipy a rady Místopis a turistické zajímavosti Odkazy na tomto webu
 
Veškeré níže uvedené informace k roku: 2002
Poznámky a zajímavosti:

►Dominika je ostrov značně hornatý, pokrytý téměř po celé ploše tropickým pralesem, naprosto nevhodný pro rekreaci ve smyslu „hotel a zábava“, jelikož zde téměř nenajdete pláž a obdobné, ne-li horší je to i s moderními turistickými resorty. O to jde však o ideálnější místo pro „outdoor“ nebo „adventure“.
►Hlavním městem je Roseau s 18 000 obyvateli (jiné zdroje uvádí dokonce jen 10 000). Druhým největším městem je Portsmouth (údaje o počtu obyvatel se značně rozchází – od 2 000 do 7 000). Při dobré vůli lze za město počítat možná ještě Marigot, nicméně ostatní sídla jsou pouze vesnice a osady, nebo velmi časté jsou i samoty.
►Dominika je chudý, na Karibské poměry, zaostalý ostrov, nazývaný též „Ostrov Karibů“. Odsud pocházejí právě indiáni, kteří dali jméno celému tomuto středoamerickému území – Karibové. Dnes již nežijí jinde než právě na Dominice. Vedle 91% černochů a 6% mulatů tvoří v zastoupení necelých dvou procent třetí největší složku obyvatelstva. Karibové bývali tak krvelační, lidožraví a zřejmě právem obávaní, že o ostrov dlouho nejevili zájem žádní Evropští kolonizátoři (také díky faktu, že se zde nedaří cukrové třtině). Teprve od roku 1635, tedy skoro 150 let po objevení ostrova, se sem začali stěhovat francouzští misionáři. Dnešní Karibové (často míšení s černochy) jsou povětšinou naopak velice přátelští a mírumilovní (Caribe Territory). S černochy je situace malinko jiná... Ne snad, že by byli špatní, ale jsou mnohem více zkažení městským životem a především chudobou. Aktuální jsou krádeže a hlavně žebrání v různých podobách.  Připadá mi též, že se lidé většinou neumí chovat k ostatním lidem a už vůbec ne pak k přírodě.
►Dominika disponuje nádhernou rajskou přírodou, spoustou vodopádů, hor, jezer, říček a jiných pralesních skvostů. Žijí zde vedle spousty pralesních a mořských druhů živočichů také dva druhy velice vzácných endemických papoušků – amazoňanů (Sisserou a Jaco).
►Ostrov šel několikrát z francouzských do britských rukou a naopak. Britové tu však zanechali daleko více než Francouzi. Úředním jazykem je angličtina a patois (kreolská francouzština Malých Antil – laicky řečeno kreolština, tedy původní jazyk Karibů, zmrzačelá francouzštinou). Zdejší angličtina je pro ryzí angličtináře poněkud méně srozumitelná, neboť i ona je jaksi nakažena francouzskými výrazy, přízvukem apod.
►Hlavním artiklem jsou banány a jediným podstatnějším nerostným bohatstvím penza. Turistický ruch není zdaleka tak vyvinutý, jako na sousedních ostrovech.
►Jako každé místo Nového světa, je i zde historie velmi mladá a proto města i památky odpovídají této skutečnosti. Města jsou na naše evropské poměry celkem fádní, nezajímavá a co je potěšující velmi malá. Architektonicky zde téměř není co k vidění. O to hezčí je však příroda na ostrovech.

nahoru
Důležité informace před cestou:

     Píše se, že pro občany ČR platí na Dominiku vízová povinnost. Vízum stojí 1 500 – 2 000 Kč a lze jej vyřídit na Britském velvyslanectví v Praze (nemohu to však potvrdit). Já jsem na Dominiku přijel bez víz a nikdo je po mně nikdy nechtěl, jinými slovy víza jsou vyhozenými penězi.
     Při příjezdu na ostrov musíte vyplnit formulář, v němž krom jiného musíte uvést přesnou adresu, kde budete ubytováni! Jinak na ostrov nebudete vpuštěni! Doporučuji opsat si níže uvedenou adresu na Continental Inn (viz. ubytování), nebo si najít jakoukoli jinou na internetu, možné je i kontaktovat místní lidi přes webové stránky zabývající se pen pal nebo seznamkou, ale zdá se mi to zbytečně složité, protože vás nikdo nebude kontrolovat zda na uvedené adrese skutečně bydlíte.    Při odjezdu z Dominiky se v přístavu platí jakýsi poplatek (zřejmě přístavní taxa), která činí 45 EC$. Lze zaplatit i v US$, ovšem to je méně výhodné.

nahoru
Mezinárodní doprava:

     Dominika má dvě letiště menšího významu. Severně od Roseau je Canefield Airport (kód DCF) – maličké víceméně vnitrostátní letiště – vlastně jen půlkilometrová oplocená silnice (bez letištní budovy), na níž mohou přistávat ta nejmenší letadla. Druhé letiště je Melville Hall Airport (kód DOM) ležící severozápadně od Marigotu. Provozována je sice i mezinárodní přeprava, nicméně jen malými letadly (asi do 50 osob) a jen do sousedních států. Ve východní části Karibiku existuje jen několik letišť vhodných pro zaoceánské lety a provoz velkých letadel - na Martiniku, Guadeloupu, Svaté Lucii, St. Maartenu, Antiguě, Grenadě a Barbadosu.
    Nejvhodnější doprava na Dominiku je s Air France z Prahy do Pointe-à-Pitre (Guadeloupe) nebo do Fort-de-France (Martinik) s přestupem v Paříži. (Pozor jedna cesta mívá přestup v Paříži mezi letišti Charles de Gaulle a Orly – dá se stihnout za 45 minut, přes den je situace horší – až 3 hodiny). Let trvá 10-11 hodin. Zpáteční letenka včetně letištních poplatků stojí okolo 23.000,-Kč (září 2002). Z Guadeloupu nebo Martiniku dále menším letadlem na Dominiku do Marigotu (ceny ani odlety, či jiné podrobnosti neznám) nebo využít velice rychlou a bezproblémovou lodní dopravu do Roseau (viz. níže). Jiné možnosti jsou lety přes Kanadu (Toronto) nebo přes Londýn na Svatou Lucii nebo Barbados a dále pak menším letadlem do Marigotu (ceny nejlevnějších letenek okolo 23 – 25 000,- Kč), nebo ze Svaté Lucie lodí (viz.níže).
    Mezi ostrovy Guadeloupe (Grande-Terre, Marie-Galante a les Saintes), Dominika, Martinik a Svatá Lucie funguje velice dobře, rychle a relativně levně lodní doprava. Jedná se o rychlé a výkonné dvoutrupé katamarány, které provozují tři společnosti – L‘Express des Iles, Caribbean Ferries a Brudey Frères. Cenově a počtem spojení je nejvhodnější je L‘Express des Iles, o něco málo horší je Caribbean Ferries a Brudey Frères je vcelku nevhodný. Zpáteční jízdenky jsou mnohem levnější, výhodné je kombinovat jízdenku, tzn. zastavit se na ostrovech po cestě. Cena lístku Pointe-à-Pitre (Guadeloupe) – Roseau (Dominika) – Fort-de-France (Martinik) – Castries (Svatá Lucie) – Pointe-à-Pitre je 188€ (září 2002). Jízdní řády se mění celkem často a velmi výrazně v závislosti na sezóně, prázdninách, zájmu atd., proto nemá smysl věnovat se tomuto podrobněji. Pro orientaci snad jen Guadeloupe – Martinik 1x-4x denně, Guadeloupe – Dominika 4x-6x týdně, Guadeloupe – Svatá Lucie 2x – 3x týdně, Martinik – Dominika 4x-6x týdně, Martinik – Svatá Lucie 2x – 5x týdně, Dominika – Svatá Lucie 1x-3x týdně. Doprava na Marii-Galante a les Saintes: Martinik – Les Saintes 2x – 3x týdně, Guadeloupe – Marie-Galante (Grand-Bourg) cca 3x denně, Guadeloupe – Marie Galante (Saint-Louis) 1x denně. Na jízdní řád je nutné se informovat předem – stalo se mi, že z pěti lodí týdně mezi Martinikem a Sv.Lucií zůstali jen dvě a ještě v jiné dny. Plavby všech tří společností se odehrávají většinou v téměř stejné době…! Jezdí-li zrovna na Svatou Lucii dva spoje v týdnu, např. v pátek a v neděli, pak zrovna v tyto dny jezdí všechny společnosti(!) – ostatních pět dní je bez spojení!
    Cesta mezi jednotlivými ostrovy trvá 75 – 100 minut, běžné je zpoždění způsobené zdržením v přístavu, kde panuje obyčejně obrovský chaos a tlačenice. Výjimkou je pouze přístav v Pointe-à-Pitre, který je nový (od posledního hurikánu) a velice moderní, nejhorší situace je ve Fort-de-France. Pro slabší povahy doporučuji užít před cestou Kynedril nebo podobné tabletky… Katamarány plují velice rychle (snad 70 km/h) v této rychlosti kopírují hladinu a tak se nezřídka stává, že se na volném moří naklání a vyskakují do výšky, přičemž rozdíl mezi přídí a zádí je i dva metry!

Odkazy na lodní společnosti:
L’Express des Iles: www.express-des-iles.com ,e-mail: info-reservation@express-des-iles.com Caribbean Ferries: www.caribbeanferry.com , e-mail: caribbeanferries.ptp@wanadoo.fr Brudey Frères: www.brudey-freres.fr, e-mail: stm-brudey.freres@wanadoo.fr

nahoru
Vnitrostátní doprava:

    Je možné využít např. místní letecké přepravy (Roseau - Marigot), ovšem to je záležitost až příliš nákladná a vzhledem k minimálním vzdálenostem i neefektivní. Přípobřežní lodní doprava je pro mne záhadou… očekával bych čilý ruch po okolním moři, ale opak je pravdou. Jistě něco existuje, ovšem za měsíc v Karibiku jsem se s žádnou takovou pravidelnou dopravou nesetkal a nikdo z dotázaných mi nebyl schopen poskytnout plnohodnotné informace.
    Půjčovny aut existují, nicméně ceny jsou opravdu nepředstavitelné a rozhodně vlastní přesuny autem nedoporučuji hned z několika důvodů! Jednak se jezdí vlevo, což někomu třeba nepůsobí problémy, avšak jsou zde i další svízele: místní obyvatelé jezdí příliš nebezpečně a při nejmenším jako prasata, navíc ve vozidlech většinou značně zchátralých. Komunikace jsou ve špatném stavu, často s omezeními kvůli práci na silnici (vlastně neustále se mačetami osekává okolí vozovky, neboť prales nezadržitelně silnici polyká). Značně obtížný je i terén - převýšení, úzké cesty, serpentiny, zatáčky, nerovnosti... Jsou tu kopce i šedesáti sedmdesáti stupňové, které nezdolá každé vozidlo! Vzhledem k úzkému profilu komunikace jsme dávali cestou do Wotten Waven přednost protijedoucímu vozidlu tím, že jsme zajeli těsně ke skále a zastavili. Protijedoucí auto projelo a náš Volkswagen, ač na asfaltu, se nebyl schopen rozjet – museli jsme scouvat na místo, kde nebyl kopec až tak prudký... Některé zatáčky a odbočky jsou tak prudké, že je větší vozidla (např.dodávková) nezdolají najednou a musí je nadvakrát natřikrát najíždět...!!!
    Taxi lze využít především k dopravě mimo hlavní trasy nebo na letiště apod., zkrátka tam, kde nejsou možné nebo jsou složité ostatní způsoby. Přes den je možné chytit taxík kdekoli na ulici ve městě nebo větší vesnici, večer a především v noci, (stejně jako mimo několika největších sídel) je situace velice špatná
.    Minibusy jezdí často a hojně, ve zdejších podmínkách jsou nejlevnější veřejnou dopravou a přesto dosti drahé (cca 5EC$ za 10km jízdy – záleží na trase). Na ostrově neexistují jízdní řády, autobusy však jezdí tak často, že nejsou potřeba. Z první zastávky se vyjíždí, když je minibus plný (obyčejně 13 lidí). Busy nejsou nijak označeny – místní přesně vědí z kterého místa se jezdí do Portsmouthu, Marigotu, Soufriere...!!! Nám nezbývá než se zeptat!!! Trasy nejsou (kromě cílového města zvláště pevné – není výjimkou zastávka např. v nemocnici, v obchodě nebo podobně a to včetně čekání! Vystoupit a nastoupit lze úplně všude – ve městě jako v pralese, i kdyby to bylo po padesáti metrech. Autobusy jezdí asi od půl šesté do sedmi… Po sedmé hodině večer již není možné se kamkoli dopravit!!!
     Dopravu minibusy lze kombinovat též autostopem. Při pobřeží v obydlených a frekventovaných částech ostrova jde o celkem bezproblémový způsob dopravy. V odlehlých částech a především uprostřed ostrova je stopování mnohem obtížnější – je tu minimální provoz. Někteří řidiči si občas nechají za svezení zaplatit, avšak částka je na vaší libovůli, takže jde o levnější variantu než autobusovou dopravu (vhodné je tak okolo 1EC$ za 5 km). Obecně lze říci, že doba stopování je přímo úměrná hustotě provozu – na frekventovaných silnicích obyčejně nejdéle do hodiny. Základní pravidla autostopu tady sotva dodržíte, neboť vám to málokdy terén umožní. Nejjednodušší je zastavit jakýkoli pick up. Pozor jezdí se vlevo a tak i stopování je na opačné straně. Při autostopu je nutné mít na paměti ještě další důležitosti: nestopuje se ze vztyčeným palcem!!! (toto gesto znamená v Karibiku, že je na silnici nějaké nebezpečí a proto musí řidiči zvýšit opatrnost). Stopuje se s nataženým ukazováčkem směřujícím mírně k vozovce! Druhou velice důležitou skutečností je fakt, že se nelze dlouze věnovat výběru nejvhodnějšího místa. Většinou stejně stopařsky vhodné místo nenajdete a místní řidiči jsou schopni zastavit skoro kdekoli. Je skoro nutností nestopovat za chůze, nýbrž na místě! Tropické oceánské klima je ubíjející a nedovolí dlouhé pochody se zavazadly, musíme si uvědomit, že v takovém podnebí je člověk o polovinu dříve unavený a nezřídka odrovnaný. Osvědčený způsob je dojít pouze do prvního stínu (není-li to v extrémě nepřehledném místě) a zde stopovat dokud nějaké auto nezastaví.
     Vlastně na ostrově této velikosti je všechno celkem blízko, ale i přesto je nevhodné přesouvat se na delší vzdálenosti pěšky. Při dostatku času lze doporučit snad jen procházkovou chůzi bez zavazadla. Dominika přímo nabízí spousty treků za zajímavostmi ukrývajícími se hluboko v pralesích. Asi ke všem vede nějaká cesta, ale až na několik málo výjímek jde o cestu pro pěší!!! V tomto případě nezbývá než vyrazit s minimální zátěží (!) a s množstvím tekutin.

nahoru
Počasí, klima / oblečení:

    Oprostím se podrobných údajů typu, kdy je kolik stupňů apod., neboť tyto informace jsou běžně dostupné na internetu a jsou dosti zavádějící. Snad jen, že turistická sezóna je v Karibiku někdy od ledna - února do zhruba července – srpna, kdy je relativně chladnější počasí (rozdíl však prý není až tak znatelný).  Situace v září, kdy jsem byl na ostrově já, vypadá skutečně dosti děsivě a pro člověka neznalého a nezcestovalého je nepředstavitelná…! Dá se říci, že nakrmen údajem o teplotě právě z internetu, jsem situaci značně podcenil… Teplota se pohybuje přes den okolo 30 – 35 °C (v noci o málo míň). Řekl jsem si relativně snesitelné… - to byl omyl! Panuje tu tropické oceánské klima a tak je nejnepříjemnějším neuvěřitelná vlhkost vzduchu. Je to jakoby jste vlezli do skleníku botanické zahrady a vylezli z něj až v okamžiku nástupu do letadla; dokonce bych řekl, že je to ještě o malinko horší! Vítr se až na vyjímky téměř nehne (jiné je to v období „periody hurikánu“), stín aby pohledal… Příjemné klima je tak na tři hodiny v noci… Jste v jednom kuse mokří, vyprané prádlo uschne, ale nikdy ne zcela do sucha… Ještě v devět hodin dopoledne, když teplota vyleze ke třiceti stupňům, je v trávě více rosy než u nás po ránu! Období dešťů, kterému se každý vyhýbá, se ukázalo naprosto neškodnou záležitostí… Je lichá běžná domněnka o několikadenních prudkých deštích bez ustání. Deště sice trvají i měsíce, jenže jde většinou jen o několikaminutové lijáky. Bývá jich sice i více za den, ale mezi nimi je nádherné počasí, každý takový déšť je možné často přečkat v suchu a většinou během jedné až dvou cigaret opadne. Jen výjimečně prší hodinu, dvě. Dešti a totálnímu promáčení se obvykle nevyhnete, přepadne-li Vás déšť dále od civilizace (nejčastěji v pralese).
    Mně osobně bylo mnohem příjemněji v pralesích,  kde je sice vlhkost stejná, ne-li větší, ale není takové horko a tudíž dusno. Pro ty kteří znají např. severní Afriku, kde je teplota třeba 40°C, musím říci, že je to mnohem příjemnější než 30°C v Karibiku.
    Moje průměrná spotřeba byla čtyři trika na den (a to jsem je nosil vždy do úplného promočení, kdy už se z nich dal  vyždímat proud potu). Je zajímavé, že na rozdíl od našich podmínek není pot vůbec cítit, avšak i přesto nutně potřebujete prací prášek! Dáte-li totiž propocený oděv do igelitového sáčku, (aby se nenamočilo ostatní oblečení) během několika minut doslova zasmrádne tak neuvěřitelným způsobem, že nelze vyprat mýdlem, šamponem nebo podobnými cestovatelskými způsoby! Ten zápach se dá přirovnat snad jen k velmi nevábným věcem, jako je nevybrané suché WC!
    Z oblečení je nesmyslné brát s sebou jakékoli teplé věci (ani noci nejsou chladné). Nepotřebujete ani dlouhé kalhoty, ani mikiny nebo trika s dlouhým rukávem. Bohatě postačí bavlněná trika s krátkým rukávem, případně tílka (nejsou tolik vhodná kvůli potu – vyrážky v podpaží apod.), kraťasy nejlépe plátěné nebo bavlněné a ponožky (postačí pouze do města) – nejsou nutné. Já jsem nenosil ani slipy a kdyby to šlo, svleču i kůži. Skutečně není nutné nic dalšího, snad kromě plavek a kapesníků, což je samozřejmé. Boty – dobře větrané sportovní, nebo sandále. Já jsem bez vyjímky vystačil s pantoflemi a to i v pralesích a přes zmíněné období dešťů. Kdo se necítí na pohyb pralesem v těch nejnutnějších a nejzákladnějších částech oděvu, pak ať volí skutečně lehké volné plátěné nebo bavlněné ošacení.

nahoru
Ubytování:

    Přestože jde o velice nákladnou věc, může se stát, že se bez ubytování pod střechou neobejdete. Promoknete-li večer na kost v pralese jako já, budete potřebovat usušit spousty věcí... Nejlevnější a nejskromnější hotely v Roseau (jinde nevím) se pohybují okolo 35 – 85 US$ na osobu a noc. Na dvoulůžkové a třílůžkové pokoje je často poskytována sleva stejně jako na týdenní nebo dlouhodobější pobyt.  Ubytovny typu jedna postel, jeden větrák (občas ani to ne) jsou okolo 25 – 35 US$ na osobu a den. (Tip na levnější hotel a nejlevnější ubytovnu, kterou jsem našel je na konci kapitoly).
    Stanování je poněkud obtížnější, ale rozhodně možné. Spát pod širákem není možné vzhledem k ukrutné vlhkosti – veškeré věci by byly ráno úplně promočené! Je nutné mít kvalitní stan s vysokými hodnotami vodního sloupce neboť ty krátké lijáky bývají skutečně velmi prudké (rychlost letící kapky a následný dopad na tropiko odpovídá myslím pěti metrům vodního sloupce), obdobné je to i s podlahou – každé ráno je pod stanem mokro, občas i louže… (člověk v kleče působí na podlahu stanu vahou odpovídající deseti metrům vodního sloupce). Stan by měl být dobře větratelný s možností obsluhy větracích otvorů zevnitř, kvůli náhlým dešťům a protože ucítíte každé kilo, které je v batohu navíc, měl by být pochopitelně co nejlehčí – jednoznačná volba jsou duralové tyče. Rozhodně se nevyplatí na stanu šetřit. Není potřeba spacák, ale rozhodně alespoň obyčejný hadr, na kterém můžete spát. Při spánku na holé podlaze stanu vás čeká jen probdělá noc – budete se neustále lepit a probouzet! Stanování na Dominice není oficiálně povoleno (nevím zda je dokonce i zakázáno). Je velmi málo alespoň trochu vhodných míst pro postavení stanu. Stanovat lze v podstatě dále od civilizace – při pobřeží, na okrajích pralesů nebo plantáží, v dostatečné vzdálenosti před vesnicemi... Na Dominice je důležité stanovat nenápadně (značné množství nepříjemných feťáků a žebráků) a přitom poblíž moře (v místě, kde je přístupné), nebo hlavní silnice, neboť na obou místech najdete kohoutek se sladkou vodou – silně chlorovanou, ale pitnou. Výborná věc v Caribe Territory je domluvit se s některým důvěryhodným Karibem a rozbít stan za jeho domem na „zahradě“. Nevhodná jsou všechna města a vesnice, o něco lepší jsou malé osady. Na ostrově není jediný camp.
    Tip na levnější hotel v Roseau (spíše něco mezi hotelem a guest housem): Continental Inn, 37 Independence Street, Roseau ( continental@cwdom.dm ). Ceny 35 – 58 US$ / osoba a den, nebo 201 – 334 US$ / osoba a týden; 46 – 75 US$ / 2 osoby a den; 265 – 431 US$ / 2 osoby a týden; 75 – 86 US$ / 3 osoby a den; 431 – 495 US$ 3 osoby a týden. Cenu lze občas usmlouvat na 30 US$ za osobu na noc.
    Tip na asi nejlevnější guest house v Roseau: Kent Anthony Guest House, 3 Great Marlborough Street, Roseau. Roseau je tak malé, že není problém cokoli najít.  Guest House je malý nenápadný a bez cedule, ale jednak jsem si jist, že vám každý poradí a když ne, hledejte KFC je ve stejné ulici o něco  výše. Od KFC půjdete k jihu (k moři) a asi po padesáti metrech je po pravé straně prosklený obchod , hned za ním jsou bílé dřevěné dveře (přes den otevřené) s nápisem (fixou na papíru) „Kent Anthony“ – hned za dveřmi je dřevěné schodiště. Cena se dá celkem výhodně domluvit. Při pobytu do 2 dnů tak na 30 – 40 EC$.

nahoru
Jídlo a pití:

    Jídlo je v omezeném sortimentu všude, je ho dost a je dobré, ale nekřesťansky drahé. Pro orientaci malá plechovka holandského luncheon meatu v marketu stojí 3,30 EC$. Ceny restauračních zařízení jsou šílené. V Roseau existuje jeden supermarket se smíšeným zbožím (nedaleko botanické zahrady - tuším na Kennedy Avenue), obdobné to bude asi i v Portsmouthu, ovšem ostatní místa jsou vybavena jen několika prodejními místy různé velikosti i úrovně. Některé ovoce není příliš drahé, levné a výborné jsou uzené ryby, běžně k dostání jsou i rohlíky ve dvou velikostech (malé rohlíky stojí okolo 0,50 EC$). Pro stravování se v restauracích a na ulici potřebujete skutečně ranec peněz a tak máte volbu buď utratit hromady finančních prostředků za místní jídlo, nebo si ledacos odříci a jídlo si dovést s sebou (ovšem v batohu na zádech ho ucítíte každý den).  Já podobné situace řeším poměrně radikálně, (avšak je pravdou, že pro mě nejsou problémem extrémy typu tři dny bez jídla). Když je horko a především dusno, téměř neznám hlad a tak mi stačí naprosto bez problémů půl až tři čtvrtě litru polévky z pytlíku na den – obyčejně bez chleba atd. V tomto případě je však nutné jednak doplňovat vitamíny a to nejen ovocem, ale i v tabletkách a jednak uváženě zacházet s tělesnou energií! Tělo dostává opravdu zabrat a výdej energie je obrovský proto není možné vydávat energii zbytečně!
    Pití… Toto je mnohem důležitější kapitola! Výdej tekutin je obrovský a proto i příjem musí být odpovídající (to platí i o soli). Na Dominice, stejně jako téměř v celém Karibiku a tropických oblastech vůbec je sladká voda v přírodě velmi nebezpečná (viz. kapitola o zdraví). Není radno ji pít ani se v ní koupat!!! Bezpečná je voda z vodovodu, voda převařená nebo balená. Na Dominice je zbytečné vodu kupovat, neboť je vodovod tažen podél silnic (snad všude) a nevelkých vzdálenostech (0,5 – 3 km) jsou kohoutky. Voda je nezávadná (chlorovaná) a zdarma. Často je voda k mání i u moře na místech vyhražených pro koupání. Většina lidí dává přednost vodě před sladkými nápoji, já naopak raději piju kolu neboť se na rozdíl od vody dá vypít i teplá a především pak při mém stravování je cukr zdrojem energie. Pivo je běžné a všude – většinou ve dvou značkách - jediné karibské pivo (pocházející z Trinidadu) Carib (vypadá jako moč, ale je dobré) a americký Heineken – obojí ve třetinkách za cenu okolo 6 – 10 EC$. Je skutečně životně důležité vypít množství tekutin, já jsem vypil okolo šesti i více litrů denně (a při této spotřebě jsem chodil na malou jen ráno a večer – 2x za den - ostatní tekutiny projdou kůží!).

nahoru
Zdraví:

    Ve sladkých vodách tropických oblastí je poměrně běžný výskyt améb – parazitárních prvoků způsobujících chorobu zvanou bilharzióza (nebo schistosomóza). Laicky řečeno jde o jakýsi zánět močového nebo střevního (případ Karibiku) ústrojí, který se sice dá zastavit, ale léčení je velice obtížné (pobyt v nemocnici je dlouhý a údajně nepříjemný). Střevní forma choroby může vést k cirhóze jater. Sladkou vodu nelze pít ani se v ní koupat, dokonce se nedoporučuje ani jíst ovoce s nekompletní slupkou! Existují sice tabletky (dnes běžně v lékárnách), které vodu chemicky upraví, tak aby byla pitná, ovšem fungují pouze na bakterie apod., nikoli však na parazity, tedy alespoň ne na bilharzie (schistosomy – druh motolic)!!! Zbývají tedy dvě možnosti – buď vodu řádně převařit, nebo ji nechat tři dny v uzavřené nádobě – pak bude nezávadná. Larvy schistosom totiž potřebují do tří dnů mezihostitele, kterým jsou plži, nestane-li se tak, umírají. Bezpečné jsou pouze některé toky ve vnitrozemí ostrova – ve vyšších polohách v pralese, těžko však budete zjišťovat která říčka či potok jsou závadné nebo naopak. Vím bezpečně o Emerald Poolu a tocích obohacených sírou (říčka pod sirnými prameny u Wotten Waven a Soufriere).
    Dále se jedná o víceméně běžné záležitosti jakými jsou průjem, úpal, úžeh, ale též nachlazení, rýma a kašel a to především v souvislosti s neuváženou konzumací ledu a hlavně pak s přechody z klimatizovaných míst (např. markety atp.). Literatura též upozorňuje na občasné epidemie horečky dengue a doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, eventuelně virové hepatitidě A a  tetanu. Povinné očkování platí jen pro žlutou zimnici a to jen v případě, přijíždíte-li na Dominiku z oblastí s její výskytem. (Já vždy mívám pouze právě očkování proti žluté zimnici – platí 10 let).
     Jak jsem se již zmínil je důležité doplňovat vitamíny a sůl. V žádném případě nepodceňovat příjem tekutin a nepřepínat síly. Vyčerpání je tady mnohem rychlejší než v našem mírném pásmu. Nedělá mi problémy chůze – celkem v pohodě zvládám i velice dlouhé treky, z batohem na zádech urazím za den i 30 – 40 km, v nohách je cítím, ale vyspím se a jsem fit. Ovšem hned první den v Karibiku (na Guadeloupu) jsem naprosto neuváženě a nesmyslně urazil necelých 15 km pěšky (skoro v kuse) a výsledek… v šest hodin večer jsem vyčerpáním omdlel… dva dny jsem se zotavoval, neboť jsem nebyl schopen pokračovat dál…
    Jisté nebezpečí představuje i pobřeží – na většině míst jde totiž o rozervané útesy, kde hrozí nemalé úrazy vzniklé při přecenění svých sil. Proudy jsou v takových místech dosti silné a proto je lepší na koupání zapomenout.
    Příjemné překvapení je, že na Dominice není nijak přehnané množství obtížného hmyzu. Mravenci jsou sice všude hojně, ale nejsou zvláště nepříjemní. Mouchy a komáři vás téměř neotravují. Problémy budou pouze velice výjimečně na místech pro moskyty jako stvořených, tzn. v blízkosti vody, kde je osvětlení. Přes den není po hmyzu bez mála ani památky. Asi čtyřikrát jsem potkal jakéhosi obrovského brouka (naprosto netuším co byl zač) – je černý veliký asi jako menší kanár, jeho let je těžkopádný a velice hlučný, má krátká křídla a krovky z nichž výrazně vyčnívá protáhlejší zadeček. Živí se dřevem a proto ho nejčastěji potkáte v blízkosti různých dřevěných bud, zahradních restaurací a podobně. Prý dokáže velmi bolestivě kousnout i člověka, nicméně není nijak útočný.
    V moři žije vícero nebezpečných živočichů, ovšem neviděl jsem u pobřeží vlastně žádného z nich, kromě medúzy, která dovede velmi nepříjemně spálit. Z vlastní zkušenosti (z Guadeloupu) však musím říci, že „kopřivová vyrážka“ po spálení odezní sama od sebe během asi jedné hodiny a rudý pruh s ztratí po několika týdnech. Krom prvotního ukrutného pálení necítíte celou dobu nic.
    Z ostatních nebezpečných a nepříjemných zvířat, myslím, nepotkáte žádná… Neviděl jsem za měsíc jediného hada, pavouka, či cokoli podobného. V pralesích uslyšíte tisíce nejrůznějších zvířat, ale neuvidíte skoro žádné. Vyhnou se vám jak malé šelmičky, tak vačice, leguáni, aguti nebo třeba krajty a jediné co budete často potkávat, jsou krabi v desítkách druhů – všichni až příliš plaší než aby zaútočili. Z větších zvířat běžně potkáte jen neškodné ptáky a toulavé psy, ale ani u těch jsem nezaznamenal, že by otravovali, natož pak útočili. (výjimkou jsou situace po ničivém působení hurikánu.

nahoru
Měna, ceny a platby:

    Na Dominice se platí východokaribským dolarem (=100 centů), který je oficiální měnou většiny území Karibiku (včetně např. britských závislých území; neplatí na francouzských a Nizozemských ostrovech a na Barbadosu). V obchodech se používá označení EC$ v řeči běžně zkráceně EC dollar, méně často jen dollar nebo celým názvem East Caribbean dollar, oficiální bankovní kód je však XCD. Mince jsou velice zvláštní svým tvarem (mnohoúhelníky, čtverce, kytičky...). Na bankovkách je britská královna na líci a na rubu vždy vyobrazení dvou skutečných míst z ostrovů, kde se EC$ užívá. Kurz je okolo 2,6 – 2,9 EC$ za 1 US$. Běžně lze platit americkými dolary, obvykle je to však méně výhodné. Do stále větší obliby se dostává i Euro, které, zdá se, pomalu ale jistě ubírá na významu americkému dolaru. V bance lze směnit snad všechny konvertibilní měny a někdy měny okolních států (např. Barbadoský dolar).Dominika je i přes svou značnou chudobu velmi drahým místem (přinejmenším stejně drahá jako okolní daleko vyspělejší ostrovy, v mnohém i dražší).
    Ceny uvádím jen velmi orientačně, neboť jsou odlišné v závislosti na lokalitě a druhu prodejny…Pepsi / Coca Cola 0,3l  2,5–3,5 EC$; Pepsi / Coca Cola 2l  6,5–9 EC$; Pivo 0,3l  6–10 EC$; Pohled  0,5–2,5 EC$; Rohlík malý  0,3–1 EC$; Rohlík velký  0,5–2EC$; Konzerva luncheon meat (malý)  3–5 EC$; Banány 6ks  cca 1 EC$; Cigarety Hilsborough (místní)  1,5–3,5 EC$; Cigarety americké (většinou Benson & Hedges)  5–8 EC$; Vstupné okolo 5–7 EC$; Tričko s krátkým rukávem 35–45 EC$ (tržnice); Autobus (10 km cesty) cca 5 EC$; Autobus po Roseau cca 1,50 EC$; Roseau – Trafalgar Falls cca 5 EC$; Roseau – Canefield Airport cca 3,50 EC$; Roseau – Emerald Pool cca 7 EC$; Roseau – Caribe Territory cca 10 EC$.
     Platit platebními kartami (nejlépe Master Card a Visa) lze v marketu, v KFC a několika opravdu málo obchodech. Několik výběrových automatů je v Roseau a zřejmě i Portsmouthu, většina bank (není jich až tak mnoho) těmito bankomaty disponuje také.
    Prodejny v městech jsou podobné našim, ovšem jedná se často o smíšené zboží. Prodejny na vesnicích jsou většinou zároveň smíšeným zbožím a zároveň hospodou.... Klasický pultový prodej s omezeným sortimentem (většinou v dřevěné boudě) s lavičkou, občas i stolem a židlemi venku.

nahoru
Ostatní tipy a rady:

►Hory a prales na Dominice padají povětšinou až do moře, proto i několik málo „pláží“ jsou pásy obrovských černých balvanů bez písku. Na vykoupání to stačí, ovšem opalování se nebo povalování na břehu není nic moc. Vezmeme-li v úvahu že nejvyšší hory dosahují výšky okolo 1 400 m.n.m. a terén se do této výšky zvedá od nuly na 15ti až 20ti kilometrech, uvědomíme si, že kopcovitost je mnohem značnější (a náročnější) než u nás.
►Je zde k vidění velké množství ptáků – především pěvců, ale běžní jsou i drobouncí kolibříci, narazíte na ně téměř všude, kde jsou červené květy.
►Západ slunce a setmění na Dominice probíhá velice rychle. V září slunce zapadá okolo šesté – půl sedmé a za zhruba půl hodiny je naprostá tma. Po sedmé hodině je na ostrově téměř mrtvo – žádný noční život. Výjimkou je pouze Roseau (a možná Portsmouth). Nejde sice o zvláště čilý ruch, ale lze potkat několik jednotlivců, poslouchat hudbu linoucí se z množství reproduktorů nebo narazit na několik feťáků…
►Je běžným úkazem, že i když lidé nemají nic, vlastní nějaký magnetofon a obrovské repro bedny. Černoši na ulicích stále tancují nebo zpívají. I v obchodech si obyčejně u pultu několikrát zatančí, než nakoupí...
►Mobilní telefon je zde k nepoužití, neboť naši operátoři zde nemají roamingové partnery.
►Používání přivezených elektrických spotřebičů nebo dobíjení různých baterií  je možné pouze jde-li o zástrčku s „dvouvidlicí“. Zdejší zástrčky mají tři ploché kolíky s jinou roztečí než zástrčky se dvěma, nicméně běžně se používají redukce na „dvojkolíková“ zařízení (použitelné i pro nás). Zásuvky jsou obyčejně opatřeny vypínačem.
►Většina zajímavých věcí na ostrově (včetně např. Národních parků nebo Rezervace Karibů) je alespoň částečně britským dílem.
►Česko je téměř neznámým pojmem, nemnoho lidí zná naší republiku alespoň díky fotbalu. I přes tento fakt se mně pár lidí ptalo na srpnové povodně.
►Na podzim je v Karibiku občas větrnější období – cyklónová sezóna. Hurikány se vrací prý v určité periodě a řeči o nich jsou každodenní. Během mé návštěvy byl zrovna očekáván návrat hurikánu. Počasí se na týden naprosto proměnilo – po dva dny a snad pět večerů byl opravdu velice silný a krutý nepříjemný vítr – naštěstí jsem neměl tu čest potkat se s cyklónem osobně. Očekávaný hurikán nakonec skončil v Kolumbii.

nahoru
Místopis a turistické zajímavosti:
Roseau Roseau Botanical Gardens Parrot Conservation & Research Centtre
Sisserou Jaco Trafalgar Falls
Canefield Emerald Pool Caribe Territory
Salybia Chalo a Gli-Gli Wotten Waven
Soufriere Ostatní místa na Dominice  

Roseau
    Hlavní město Dominiky je sice největším na ostrově, avšak i na naše české poměry patří spíše k těm menším. Údaje o počtu obyvatel se značně liší v závislosti na zdroji od 10 000 po 18 000 (vzhledem k faktu, že roční populační nárůst Dominiky je v záporných číslech, jsou menší počty obyvatel reálnější).
    Roseau leží v jižní části západního pobřeží Dominiky na stejnojmenné říčce překlenuté dvěma mosty (pro každý směr jeden). Město je obklopeno a obehnáno vysokým hornatým terénem porostlým hustou tropickou džunglí. Centrum rozprostírající se okolo mořského pobřeží je poměrně rušné, plné trhovců a stánkařů, školáků, bezdomovců a žebráků, tančících černochů, toulavých psů, aut a minibusů, přesto relativně klidné. Ulice lemují hluboké betonové nebo asfaltové příkopy pro odvod přívalových dešťů. Většina domů a ostatních staveb je v naprosto jednoduchém „stavebním slohu“.  Vedle modernějších stavení zahraničních firem (banky, KFC...) oku lahodí i některé z katedrál a kostelů (Roman Catholic Cathedral, Methodist Church, Anglican Church...). K nejznámějším a nejpreferovanějším turistickým místům Roseau patří bezesporu Muzeum Dominiky ležící při hlavní pobřežní silnici (Bay St) a botanická zahrada zabírající snad třetinu rozlohy města. Nákupy upomínkových předmětů lze odbýt na ulici nebo ve specializované prodejně Tropicrafts na ulici Turkey Ln.
     Máme-li z nějakého důvodu namířeno do okrajových čtvrtí města, musíme mít na paměti, že většina z nich (hlavně pak na východě a jihovýchodě města) leží vysoko nad městem a i když jde o vzdálenost třeba jen tři nebo pět kilometrů, musíme zdolat i několik desítek metrů převýšení!  Absolvoval jsem pěší tůry do čtvrtí Morne Bruce a Kings Hill – obojí okolo 100 - 150 metrů na cca dvou třech kilometrech! Je vhodnější použít veřejnou dopravu.
     Roseau je výchozím bodem pro většinu míst na Dominice. Autobusové nádraží leží na River Street mezi oběma mosty. Cestovat odsud se dá téměř po celém ostrově – na sever směrem do Portsmouthu, na severozápad na Marigot, na jih  do Soufriere, na východ k Trafalgarským vodopádům, do Wotten Waven, ale i jinam.

místopis         nahoru

Roseau Botanical Gardens (Botanická zahrada Roseau)
    Zabírá značnou plochu hlavního města mezi centrem na jihozápadě, řekou Roseau na severu a čtvrtěmi Morne Bruce a Kings Hill na východě, respektive jihovýchodě.Botanická zahrada je něčím naprosto neočekávaným, bohužel v tom horším smyslu slova. Jde víceméně o park, přes který vede hned několik silnic včetně jedné poměrně značně frekventované. Do parku existují tři vchody. Vstupné je zdarma.
    Tropické rostliny jsou sice zajímavé, ovšem neřekl bych, že zvláště výjimečné – je rozhodně možné spatřit většinu z nich i v dalších botanických zahradách světa. Přesto existují hned čtyři důvody, proč sem zavítat...
    Z botanické zahrady vede „vyhlídková“ treková cesta pralesem nahoru do Morne Bruce. Výstup je trochu náročnější, neboť jde pouze o vymýce
nou stezku, přes níž místy leží mohutné kmeny pralesních velikánů nutící k podlezení. Na konci výstupu čeká úžasný výhled na Roseau a okolí od jakéhosi křesťanského pomníčku. Nad laufy děl stojí vysoký bílý kříž s Ježíšem Kristem, viditelný ve dne i v noci (nasvícený) ze širokého okolí.
    Mezi tropickými rostlinami je možné nezřídka pozorovat volně žijící živočichy. Vedle množství ještěrek a ptáků – pěvců také volavky (často i velmi z blízka) a především kolibříky, kteří místy doslova obalují červenokvěté stromy a keře. Na keřích se zvláštními roztřepenými květy, tvořících červené chomáčky jsou doslova invaze kolibříků. Člověk vydrží dlouho pozorovat to fascinující letecké umění těch maličkých smaragdových čmeláků. Jejich let v člověku evokuje trochu helikopteru, trochu opilého motýla, trochu hračku pohybující křídly pomocí gumičky nebo pérka. Nezbývá než nad nimi žasnout. Vřele doporučuji dalekohled, divadelní kukátko nebo videokameru s automatickým ZOOMem.
    Při začátku trekové cesty pod úpatím pralesem pohlcených kopců stojí dvě voliéry s nesmírně vzácnými papoušky - Parrot Conservation & Research Centre.Čtvrtým důvodem návštěvy botanické je fakt, že právě zde je nejlépe vidět žalostný vztah místních obyvatel k rostlinám, živočichům a přírodě vůbec. Jak jsem již řekl přes botanickou vede několik silnic, ale to není zdaleka jedinou nepříjemnou záležitostí... Krom toho se na zdejších trávnících hojně prohání školáci, kteří zde odbývají (většinou fotbalem) hodiny tělocviku, trénovat sem chodí i armáda.  Někteří jedinci jezdí auty i mimo asfaltové silnice... Viděl jsem např., jak na trávníku přímo před voliérou se vzácnými pralesními papoušky (,kteří potřebují klid) zastavilo auto, z něj vystoupil samotný muž, pustil rádio na plné pecky, lehnul si vedle do trávy a spokojeně pozoroval okolí...

místopis         nahoru

Parrot  Conservation &  Research Centre (Středisko pro záchranu a výzkum papoušků )
    Malé chovné zařízení, které vzniklo především díky Brevard ZOO (Florida; USA). Jde v podstatě o dvě prostorné voliéry (včetně zázemí) specializované pro chov dvou druhů vzácných pralesních papoušků amazoňanů, kteří na Dominice žijí endemicky (tzn., že žijí pouze a jen na Dominice a nikdy nikde jinde nežili). Prvním je amazoňan červenokrký (Jaco) a druhým, ještě vzácnějším, amazoňan královský (Sisserou). Oba jsou zde zastoupeni pouze v několika exemplářích, přesto jde zřejmě o největší chovné skupiny světa.
    Projekt záchrany těchto papoušků je koncipován mj. tak, aby se s těmito papoušky seznámilo také místní obyvatelstvo, které zná tyto amazoňany pravděpodobně jen z obrázků a televize a mělo tak možnost přehodnotit své chování vůči přírodě, neboť životní prostředí a člověk, který jej svými zásahy devastuje, je pro tyto živočichy nepřítelem číslo jedna. Oba druhy žijí v nepřístupných částech pralesa a tak je jejich lov pro maso mnohem komplikovanější než například v případě amazoňana kubánského, ovšem přirozený biotop výskytu a hnízdění dominických druhů ubývá a s ním i klesají i počty těchto nádherných ptáků. Více v sekci ZOO...

místopis         nahoru

Sisserou
 
    Amazoňan královský, někdy též císařský, anglicky Imperial Amazon, na Dominice (a nejen zde) běžně nazývám familiárně Sisserou. Žije pouze na Dominice (patří k několika endemickým živočichům Dominiky) a to jen v Národních parcích Morne Diablotin a Morne Trois Pitons. Se svými čtyřiceti pěti centimetry je největším amazoňanem světa. Je na papouška poměrně zavalitý, obývá větší nadmořské výšky v nepřístupných částech pralesa, kde hnízdí v dutinách stromů. Sisserou je zelený, hlavu a břicho má fialovou až fialovočernou, „uši“ červenohnědé, tváře hnědofialové a osac červenohnědý s modrozeleným koncem. Papoušek byl poprvé popsán roku 1821, ale dlouho nebylo známo, kde vlastně žije. Vědeckého popisu se dočkal až roku 1899 a již tehdy se nevyskytoval v hojném počtu.
   Více než sto let, které je Sisserou lidstvu znám, je nesmírně vzácným druhem. Jeho početní stavy se odhadují okolo 150 – 500 kusů!  Do zoologických zahrad a podobným zařízení se dostává jen ojediněle.
    Je tak vzácným živočichem, že byl na Dominice oficiálně prohlášen národním ptákem. Kromě bezpočtu triček, pohledů, skleniček, hrníčků a jiných turistických suvenýrů je Sisserou na státní vlajce Dominiky a dva pak, coby štítonoši, na státním znaku. U místních obyvatel se těší velké oblibě a přestože jej sotva kdo z běžných obyvatel ostrova spatřil na vlastní oči v přírodě, všichni jej znají velice dokonale. Rozhodně jde o největší vzácnost Dominiky, která až na další pozice odsouvá i neskutečně nádhernou a místy panenskou přírodu s množstvím zajímavých útvarů nebo poslední žijící původní obyvatelstvo - Karibské indiány. Viz. též sekce ZOO...

místopis         nahoru

Jaco
 
    Amazoňan červenokrký, v angličtině sice Red-necked Amazon, nicméně na Dominice znám pod názvem Jaco. Stejně jako Sisserou patří k endemickým druhům Dominiky a shodné je i jeho rozšíření a biotop – nepřístupný prales v okolí hor Morne Diablotin a Morne Trois Pitons. Jaco je jen o málo menší než Sisserou. Měří okolo čtyřiceti centimetrů, je zelený, čelo a temeno má tmavomodré až modro nebo fialovočerné, přední část krku (občas až na prsa) je červená, na křídlech má červeno-žlutou skvrnu, ocas je červeně lemován po bocích a žlutozeleně zakončen.
    Amazoňan červenokrký byl vědecky popsán již v roce 1766, tedy o více než 130 let dříve než amazoňan královský. Udává se, že ještě v 19. století bylo možné pozorovat početnější skupiny těchto ptáků v blízkosti farem a zemědělských usedlostí, nicméně záhy se stavy papoušků rapidně snížili a předpokládalo se, že bude Jaco vyhuben úplně! Zachránili se jen díky nedostupnosti několika hnízdišť ukrytých ve vnitrozemí ostrova okolo dominických nejvyšších hor uprostřed tropické džungle. Dnešní situace je přece jen o trochu optimističtější než v případě Sisserou, nicméně odhadované počty 350 – 1000 kusů ještě pro tyto amazoňany neznamenají růžovou budoucnost. I Jaco je v zoologických zahradách chován jen výjímečně.
    Přestože jde o velice vzácného papouška, kterého na Dominice zná také každý, jeho popularita za papouškem Sisserou přece jen lehce pokulhává.  Na suvenýry a turistické předměty se dostává většinou v doprovodu papouščího kolegy. Jinde by byl hýčkán, zde doplácí na ještě vzácnější druh. Jaco je zde také občas nazýván „číslem 2“, což bezvadně vystihuje situaci. Viz též sekce ZOO...

místopis         nahoru

Trafalgar Falls
    Trafalgarské vodopády jsou na Dominice turistickou atrakcí číslo jedna (nesmíme však počítat papoušky). Jsou nádherné, přesto si myslím, že tu jedničku mají hlavně kvůli malé vzdálenosti od Roseau a přístupnosti po silnici. Leží asi 10 km z hlavního města severovýchodním směrem na řece Trois Pitons River, zhruba 2 km za osadou Trafalgar v Národním parku Morne Trois Pitons.
    K branám národního parku se lze dopravit minibusem z Roseau za 5 EC$, některé busy však nezvládají poslední sedmdesáti metrový úsek a tak je nutné zdolat neuvěřitelný stoupák pěšky. Vstupné platí pouze cizinci (dokonce myslím jen „nekaribští“cizinci). Lze zvolit ze tří možností: vstup na jedno konkrétní místo (2 US$ nebo 5,30 EC$), na jeden den nebo na jeden týden – v obou posledně jmenovaných případech jde o zlevněné vstupné. Za jeden den lze stihnout několik míst, avšak vše je ve spěchu a navíc jsme omezeni zajímavostmi dostupnými po silnici – těch je málo. (Já jsem volil první možnost a protože matematika nepatří mezi koníčky zdejších lidí, obdržel jsem za 5,30 EC$ vstupenky tři – použil jsem je pak na ostatních místech Dominiky v NP).
     Národní parky a tedy i okolí všech „atrakcí“ na jejich území jsou z velké části dílem britským. Přístupné části jsou až na zanedbatelné vyjímky bezvadně udržovány a turistům servírovány v perfektním stavu. K vodopádům vás zavede úzká, jemným štěrkem „zpevněná“ cesta, přes níž jsou místy zhotoveny dřevěné odvodňovací kanálky. Terén je nenáročný, ač trasa vede pralesem. Na konci stezky je stylový dřevěný přístřešek s výhledem na vodopády.
     Před očima se vypíná obrovská zelená stěna z níž v levé části padá voda do půli výšky a o pár metrů vedle v pravo na jiném přítoku od půli dolů. Dva nádherné vodní sloupce burácející tichem pralesa se záhy po dopadu spojují v jednu říčku Trois Pitons River, která je jedním z přítoků řeky Roseau. Opravdu fascinující pohled. Dva bílé sloupy s mlhavým oparem okolo uprostřed tropické zeleně deštného pralesa. Již zdálky ze silnice je vidět to úchvatné přírodní panorama.

místopis         nahoru

Canefield
    Místo ležící čtyři kilometry severně od Roeau v zálivu Pringles Bay. Kromě celkem bezvýznamného letiště pro malá letadla tu vlastně nic zajímavého není... Nic a přece něco... jedno z mála míst v okolí hlavního města, kde lze (neoficiálně) bez problému přespat.  Za letištní ranvejí je poměrně dlouhé pobřeží, které není ani v nejmenším pláží natož pak luxusem, jen nevzhledné černé oblé kameny, ale na vykoupání to určitě stačí. Je tu i vodovod s nezávadnou sladkou vodou a v noci klid – pobřeží je od hlavní silnice oddělené letištěm, takže si nikdo stanu ani nevšimne. Na krátkodobé přetáboření nedaleko Roseau se sotva najde něco lepšího. Na konci, či spíše na začátku „pláže“ je tzv. „shipwreck“, tedy místo ztroskotání lodi nebo místo s lodním vrakem. V praxi jde o zahradní restauraci, jejíž výzdobu a výzdobu přilehlé zahrady tvoří kotvy, kormidla, lodní děla, lodní šrouby apod. Nic překvapivě zajímavého, ale v době mé návštěvy bylo toto místo nefunkční a opuštěné (zřejmě delší dobu) pro turistické nocování jako stvořené... Kromě sympatického trávníku tu zely prázdnotou i židle, stoly, pulty, domečky...

místopis         nahoru

Emerald Pool
    Senzační místo ležící uprostřed ostrova zhruba na půli cesty z Roseau do Marigotu. Široko daleko není žádné město, vesnice a vlastně ani osada, jen  hustý prales.  Jde o další z klenotů Národního parku Morne Trois Pitons, ukrytého za neprostupnou zelení džungle.
     Není příliš problematické dostat se na místo z Roseau (autobus cca 7 – 10 EC$) nebo ostatních míst. Emerald Pool je, vzhledem ke své poloze, neprávem opomíjen. Přitom jde o nevídaný přírodní výtvor, který, dle mého soudu, předčí i věhlasné Trafalgarské vodopády. Za stejnou cenu, tedy 5,30 EC$ je možné shlédnout skutečně panenský kus Karibské přírody.
     Hned u hlavní silnice vás uvítá moderní vstupní areál s restaurací, toaletami a sprchou. Upravená štěrková cestička vás vede vlhkým temným pralesem, několikrát překračuje po dřevěných mostech pralesní potůček, pardon řeku Belle Fille River kousek za pramenem, což již samo o sobě je velice působivé, až dorazí na břeh jakési rokliny. Z výšky můžete pozorovat divoce zarostlé stěny rokle mezi nimiž padá menší vodopád a dále pak coby horská bystřina zurčí mezi balvany až se ztratí z dohledu ve spleti listoví. Je to úžasné, ale dost na dálku... Cestička se zužuje a pokračuje dále až vás přivede přímo ke Smaragdové tůni pod vodopád. ...obrázek jak z nádherného dobrodružného filmu... Skalní převis, přes nějž se přelévá voda a padá prostorem – daleko od skalní stěny. Kolem dokola je ve tvaru podkovy jakási polojeskyně – skutečně asi metr až dva hluboké otevřené skalní přístřeší, obepínající křišťálově průzračnou tůň. Voda padající vzduchem, aniž by se dotýkala skal, nabírá rychlost a vymílá mělký bazének uzavřený ze tří stran skalní stěnou hojně porostlou mechem, kapradinami a jinými tropickými rostlinami, což jen dokladuje důvod smaragdového přídomku tůně. Senzační famózní dílo přírody!
     Pohyb okolo vodopádu i tůně je v podstatě neomezen, tedy pominu-li kluzkost balvanů rozesetých okolo vody. Nevím zda je to povoleno, ale někteří se ve Smaragdové tůni i koupu. Voda je tu zaručeně nezávadná, studená a osvěžující.
    Cesta od „bazénu“ vede dále kouzelnou scenérií pralesa. Těsně před koncem je zřízena vyhlídka na nižší partie okolní džungle a plácek s přístřeškem a lavičkami pro možnost posvačit nebo si odpočinout. Při návštěvě Dominiky nelze rozhodně Emerald Pool vynechat!

místopis         nahoru

Caribe Territory - Carib Reserve (Území Karibů - Rezervace Karibů)
    Území v severovýchodní části Dominiky, vzdálené od hlavního města napříč celým ostrovem. Poslední území na naší planetě, kde ještě žijí původní obyvatelé Karibiku – Karibové.  Území, kde se setkáme nejen s nimi, ale i s jejich kulturou, zvyklostmi nebo domy na kůlech...
    Vesnice a osady Gaulette, Saint Cyr, Salybia (též Salibia), Crayfish River, Monkey Hill, Atkinson (též Waraka) nebo Bataka patří k těm větším, ovšem Karibové jsou rozeseti celkem rovnoměrně podél silnice i v okolí bez ohledu na začátky či konce vesnic. Jen málo z nich má čistou karibskou krev, většině z nich protéká žilami alespoň trochu černošské krve, přestože vám každý řekne, že právě on je pravý čistý Karibský indián. Navzdory svým kanibalským a krvelačným kořenům jsou povahově lepší a přátelštější než zdejší černoši. Nepotkal jsem jediného, který by žebral, který by za mnou přišel, že chce to či ono, nebo abych mu cosi koupil... Jsou veselí, bezprostřední, méně rozmazlení civilizací... Paradoxně je však v Karibském území nebezpečnější stanování... Karibská populace v sobě rozhodně nezapře indiány... většina z nich ve velké míře holduje ohnivé vodě. A jak už to tak bývá někteří opilci jsou neškodní, ovšem jiní dokáží být velice nepříjemní. Přidáme-li k tomu i naprosto běžnou zábavu typu marihuana a podobné přírodní zázraky, které se dají kouřit, pak je tady každý večer taková kumulace nebezpečí, že nelze než poslechnout rady turistických kanceláří a uchýlit se do guest housu nebo alespoň na odlehlé místo, kde není živáčka – ty se však dají spočítat na prstech. Karibové, i když jdou na nákup dají si „od cesty“ jednoho dva panáky... – třeba sami, jen tak na chuť, rychlovka a hned jdou zase dál... Největší pozor je nutné dávat na Karibskou omladinu, která není o moc pozadu v užívání omamných látek všeho druhu, oproti dospělé části populace.  Prostředky mladých jsou dosti omezené a tak se občas snaží pomoci si po svém...
     Se spoustou Karibů je náročnější domluva, neboť,  ačkoli všichni vládnou angličtinou, podivně drmolí a nezřídka plácají angličtinu dohromady s francouzskou kreolštinou (tzv. patois), používají množství výrazů, které rozhodně nejsou anglické a na které sotva mé jazykové vybavení stačilo... I když upozorníte dotyčného, aby mluvil pomalu, anglicky a zřetelně, zřídka se něco změní. Mnohem lepší domluva je s ženami – většinou dokážou přizpůsobit řeč tak, aby jste rozuměli.  Kribské ženy si vůbec zaslouží zmínku... a to zmínku nejenom ve smyslu žena, ale i ve smyslu člověk...
     Karibské ženy jsou, jako každé ženy krásné i... i ty druhé. Vlastně ne jako každé ženy, jsou buď krásné nebo naopak, ale nic mezi... Na jedné straně strhané indiánky, ale na straně druhé stvoření jak z Mayovek. Indiánské rysy – vysedlé lícní kosti, protáhlejší oči, dlouhé vlasy... nejsou až tak výrazné jako u severoamerických indiánů, i pleť je poněkud tmavší, nicméně indiánky v sobě na první pohled nezapřou a skutečně je na co se dívat. A z ryze praktického – turistického hlediska, jsou Karibské ženy mnohem mírumilovnější a poctivější než muži, neoddávají se ani alkoholu ani marihuaně... Než aby vás okradli, ještě vás upozorní na koho si máte dát pozor, co je kdo zač...
     Často vám budou Karibové nabízet nocleh, je to celkem bezpečný a spolehlivý způsob, jak v Karibském teritoriu přečkat noc, navíc je to velice příjemné – jsou to společenští, přátelští a štědří lidé. Je třeba omezit se pouze na rodiny a naopak se vyvarovat samostatně žijících mužů a divoké mládeže. V tom vám určitě poradí nějaká žena (např. v obchodě, což je zde zároveň hospoda). Já jsem pozvání využil jednou a můžu to rozhodně doporučit.  V hospodě se se mnou dali do řeči skoro všichni hned poté, co jsem přišel. Nejméně čtyři Karibové mi nabízeli nocleh v jejich obydlí, jakmile zjistili, že mám v úmyslu spát pod stanem. Musím přiznat, že jsem se do toho zvláště nehrnul, tím spíše jak se o mně až podezřele začali někteří přetahovat. Když všichni zmizeli a usedli venku, prodavačka mě sama od sebe, aniž bych se zeptal, začala varovat před dvěma z nich. Ti druzí dva se brzy opili a vytratili. Během chvíle se polovina lidí vyměnila a já měl další nabídky... Už se začalo stmívat a tak jsem si řekl proč ne... Vytipoval jsem si jednoho důvěryhodně vyhlížejícího rybáře a nenápadně se informoval u prodavačky. Jmenoval se Thomas a prodavačka mi ho „doporučila“, takže jsem se s ním odebral za vesnici k jeho obydlí.
    Nebydlel daleko, ale rozhodně ne u silnice. Jeho dům byli vlastně dvě menší dřevěná stavení na kůlech. V tom menším byla kuchyň a ve větším dvě místnosti – ložnice rodičů a ložnice pro dceru a vnučku. Žádná elektrika ani vodovod... Ve dne je světlo a v noci zase tma... a voda? Padá z nebe... Všude okolo domácí havěť – kočky, psi, slepice..., ovocné stromy, ibišky, políčka s tropickými plodinami... Thomas mě provedl po domě i zahradě, ukázal mi jak pěstuje batáty, mango, avokádo, kokosy, banány a spoustu plodů, které neznám a často jsem viděl poprvé. Zdvořile mě představil své ženě, dceři a dvouleté vnučce. Thomasova dcera ihned přinesla svačinu – teplé kakao a rohlík se sýrem, manželka se dala do přípravy skromné večeře. Na ohni pekla jakési divné plody (bredfruit). Obrovské zelené koule s pomerančovou strukturou na slupce, uvnitř žlutavé. Rostou na vzrostlých stromech s temně zelenými velikými listy vzdáleně připomínající javor. Chutná to znamenitě.
    Thomas mě sice vedl do domu, aby mi ukázal, kde budu spát, ale já se rozhodl, že přespím na zahradě ve stanu, neboť dům byl přece jen dost málo prostorný a na návštěvy nezařízený... Seděli jsme venku pod malým přístřeškem, sloužícím jako jídelna, odpočívárna i obývák a do tmy jsme povídali. Thomas mě zval znovu do hospody, ale moc se mi nechtělo a tak odešel jen se ženou. Zůstal jsem na zahradě s jeho dcerou. Byla to opravdu krásná mladá indiánka okolo 24 – 26 let, nesmírně zvědavá a příjemná. Neznala televizi ani život ve vyspělé civilizaci a tak se neustále ptala na Evropu, život  „vylepšený“ počítači, telefony, zábavou všeho druhu, CD přehrávači, videem a ostatními technickými vymoženostmi. Nestačil jsem odpovídat. Začalo pršet a tak jsme si sedli do domu.  Ta holka byla sice z nějakého důvodu svobodná matka, bez mála nevěděla co je za břehem Dominiky, vlastně kromě rodičů, dcery, dřevěné kůlny a jednoho předválečného bateriového rádia nic neměla a přesto byla naprosto spokojená a šťastná... Říkám si, kdo je na tom vlastně lépe, zda mi „civilizovaní“, kteří máme všechno a občas nevíme co dříve, nebo ti „necivilizovaní“, kteří nemají skoro nic a přitom jim nic nechybí...
     Návštěva Karibské rodiny je nadmíru příjemná a působí takovým uklidňujícím dojmem, kdy člověk na chvíli zapomene na tu uspěchanou dobu, v níž pomalu nestíhá žít.

místopis         nahoru

Salybia
    Jedno z větších sídel Karibského teritoria, přesto menší vesnice... Kromě Karibů a jejich kultury je tu ještě jedno zajímavé místo na pobřeží.  Na kraji Salybie musíme z hlavní silnice odbočit doprava a absolvovat sestup příkrým kopcem (po silnici) k mořskému pobřeží. Není to daleko – tak okolo jednoho kilometru, ovšem z výšky asi 170 m.n.m. k nule... (Dolů je to jakž takž, nahoru s batohem je to děs.). Stojí tu nový, nudně moderní kostel s vyobrazením Kolumbova přistání v roce 1493. O pár metrů níže stojí ruiny dvou historických domů. Jsou zanedbané, v zoufalém stavu, pohlcuje je prales – z podlah i kamenných stěn vyrůstají stromky a keře a přesto jsou zajímavé.  Jde zřejmě o původní kostel nebo nějaké misionářské stavby, které nebudou o moc mladší než Dominika, tedy mám na mysli její objevení. Od kostela k moři se táhne jednoduchý hřbitov.
    Pobřeží je útesové liduprázdné a nádherné. Když je moře klidné, určitě je možné se tady koupat. Nedaleko na dohled je skupinka ostrůvků Salybia Isles (též Satisbie Isles). Vedle betonem zpevněné cestičky ústí do moře říčka Sainte Marie River (též River Salybia), která se proplétá pralesem mezi balvany a skalami a vytváří tak velmi pitoreskní zákoutí.  Nevím, jak je to s přítomností parazitických prvoků ve vodě, ale viděl jsem tu jednoho domorodce prát i se zde koupat.
    Právě zde se údajně 3. listopadu 1493 vylodil Kryštof Kolumbus. Informace je nepotvrzená, pouze od místních obyvatel, to však nic nemění na faktu, že jde o překrásné zákoutí, které je vhodné krom jiného i ke stanování (i když poněkud z kopce).

místopis         nahoru

Chalo a Gli Gli
    V Salybii jsem se zastavil v obchodě, který je jako každý zde, zároveň hospodou, abych si koupil kolu. Než jsem ji stihl vypít, měl jsem před sebou panáka Brandy a okolo sebe tři Kariby.  Záhy následoval druhý panák, třetí... Jeden z těch tří se brzy vytratil a tak jsme pokračovali ve třech... Mladší se jmenoval Richie a byl synovcem toho druhého, který se jmenoval Chalo. Chalo byl starý Karib, který něco pamatoval, byl všemi uznávaný, obdivovaný a vážený... Obyčejný dřevorubec a přitom tak neobyčejný...
     V roce 1994 se na Dominice uskutečnil projekt u jehož vniku stála dvojice mladíků – Aragon Dick-Read z Britských Panenských ostrovů a Dominičan – Karib Jacob Frederick. Usmysleli si, že sestrojí tradičním způsobem tradiční karibskou kanoe a doplují na ní do Jižní Ameriky... Mezi domorodým Karibským obyvatelstvem hledali někoho, kdo o výrobě kanoe ještě alespoň něco ví. Jacob pochází ze Salybie a tak se obrátili na Chaloa.  Slovo dalo slovo, akce se dočkala náležité publicity a práce mohli vypuknout... Projekt byl podporován nejen oficiálními Karibskými úřady, ale též úřady Dominiky. Celá akce byla velmi sledovaná po širokém okolí Karibiku, Střední i Jižní Ameriky. Od začátku do konce vše pečlivě mapovala BBC a tak vzniknul i nádherný dokument „Quest of Carib Canoe“.
    V celé Salybii je asi pět televizí a dvě videa – jedno z nich právě v této hospůdce. Richie, aby dokladoval jedinečnost svého strýce, strká kazetu do videa... Chalo vše komentuje... Početná skupina lidí pod jeho vedením kácí v pralese mohutný vzrostlý strom. Sekyrami a jakýmisi motykami se na místě z kmene vytesá a vydlabe hrubá kanoe. Syrová těžká loď je ručně lany vlečena několik kilometrů k silnici a dále odvezena k dalšímu opracování.  Do nitra kanoe jsou naskládány rozpálené kameny proložené suchými listy palem. Doutnající horká „nádivka“ dřevo vysuší, „zatáhne“ a rozšíří trup plavidla. Stožár, plachta... barvy... modrá, žlutá, bílá, červená, černá... a Gli Gli je na světě. Před zraky mnoha diváků vyráží Gli Gli z Marigotského přístavu na širé moře... S jedním doprovodným – záchranným plavidlem pluje ke břehům Martiniku. Po několika dnech a nocích rozbouřené moře kanoi naplní vodou a potopí. Karibská kanoe je natolik důmyslná, že ač potopená, plave nadále těsně pod hladinou – jediný kus vysušeného dřeva jen tak ke dnu neklesne. Kbelíky z doprovodné lodi je Gli Gli odčerpána a pluje dál... Svatá Lucie, Svatý Vincenc, Grenada, Trinidad, Guayana. Stejně jako na všech zastávkách v Karibiku je Gli Gli i v jihoamerické Guayaně bouřlivě přivítána. Přistání u břehů Jižní Ameriky je Navíc pojato mnohem oficiálněji a slavnostně.
     Po přistání v Guayaně padne návrh pokračovat v plavbě dále po Orinoku. Oba Američani shodně souhlasí, Chalo je proti... Po několikerém přemlouvání nakonec přeci jen kývne a plavba pokračuje do Guayanského vnitrozemí... Tady dokument sice končí, ale Gli Gli absolvovala prý i cesty  do Středoamerické Belize, na Pannenské ostrovy, Kubu, Hispaniolu (Haiti, Dominikánská republika), Portoriko...
     S přibývajícím alkoholem jsem přestával rozumnět. Chalo mluvil čím dál tím méně srozumitelně. Ještě jsem postřehl, že snad podobnou plavbu podnikly i do Spojených států, ale za to bych rozhodně ruku do ohně nestrčil. ...než skončil dokument BBC, vyprázdnili jsme s Richiem a Chaloem tři lahve Brandy...
 www.avirtualdominica.com/gligli/index.html , www.geocities.com/caribcanoe

místopis         nahoru

Wotten Waven
    Wotten Waven je miniaturní vesnička asi 10 km východně z Roseau. V její okolí teče říčka River Blanc – další z přítoků Roseau. A na dvou navzájem nepříliš vzdálených místech se nachází velice zajímavé sirné prameny (Sulphur Springs).
    Wotten Waven leží mimo Národní park, takže se zde nevybírá žádné vstupné, prameny jsou naprosto nekultivované bez upravených cestiček, je tu skutečně liduprázdno. První pramen je přímo na břehu říčky. Ze strany od silnice není naprosto nic vidět a tak je nutné potok přebrodit (voda je nezávadná). Ve svahu nad vodou je malinká jeskyně, z níž se valí oblaka horké vodní páry. V útrobách kamene se vaří šedozelená tekutina a v pravidelných intervalech se pohybuje tam a zpět, jakoby byla poháněna jakýmsi veslem. Kapičky horké vody stříkají z jícnu země i několik metrů. Terén v těsné blízkosti je podmáčený a rozbahněný, přístup je stížený, ale podívaná nádherná. Úchvatná hříčka přírody. Opodál podél tekoucí vody vytryskuje ještě několik miniaturních gejzírků.
    Druhý pramen se nachází přes most za řekou. Nikde nejsou cedule, není se koho zeptat a ani žádná cesta sem nevede. Hned za mostem, jakmile obejdeme divoký porost, zatočíme doleva na „louku“ lemovanou nízkými stromy s maracujou. Na konci v levém rohu leží v rákosí druhý sirný pramen. Jde o dvě zelenavé louže plné bublinek... s menším gejzírem uprostřed (někdy prý jsou gejzíry i několikametrové). Velice příjemné je, že zde téměř není cítit typický zápach síry (narozdíl např. od maďarských pramenů).

místopis         nahoru

Soufriere
    Městečko na jihu Dominiky ve stejnojmenném zálivu. V samotném městě není příliš k vidění. Asi dva kilometry na východ jsou sirné prameny. Jako všude v národních parcích je jednorázové vstupné 5 EC$. U vchodu je malinká místnost s výstavkou obrázků, částí rostlin i živočichů NP. Odsud vede cestička podél horkého potůčku (sirného) stále do kopce až vás dovede na rozsáhlou kamennou pláň s prosvítajícími ložisky síry. O několik metrů dál se tyčí obrovská kamenná hromada protkaná nitkami zelené síry, z pod níž crčí pramínky horké vody. Je možné vylézt až na horu, ale je to poměrně daleko a především příšerné stoupání. Na zpáteční cestě je možné vykoupat se v mělkém bazénku s teplou léčivou vodou. (Ovšem bez možnosti osprchování se v čisté sladké vodě).
    Soufriere Sulphur Springs nejsou ani zdaleka tak udržované a uklízené jako ostatní místa národních parků a soudím, že je celkem škoda vyhazovat peníze za tuto atrakci, snad jedině kvůli léčivé koupeli...

místopis         nahoru

Ostatní místa na Dominice:
    Na Dominice je množství nádherných koutů, bohužel jsou přístupné většinou jen po několikakilometrovém náročném treku, což není možné zvládat v plné zbroji. Ač tato místa osobně neznám podle zpráv od místních obyvatel a dle obrázků vzpomenu především několik vodopádů a jezer... Victoria Falls u města Delices, Titou George u vesničky Laudat, Boeri Lake, Fresh Water Lake a Middleham Falls pod horou Morne Macaque (Micotrin), Boiling Lake a Valley of Desolation s horkými prameny pod horou Morne Nichols, sirné prameny pod horou Morne aux Diables, kromě již zmíněných hor je možné podniknout výpravu k nejvyšší hoře Dominky Morne Diablotins nebo k horám Morne Trois Pitons, Morne Anglais, mezi další zajímavá místa patří Cabrits National Park s riunami Fort Shirley ležící při severním okraji Portsmouthu, Scott’s Head což je výběžek pevniny na samém jihu ostrova – obrovský balvan čnící k nebi, Champagne ležící v těsné blízkosti Scott’s Head – podmořský horký pramen způsobuje tvorbu bublinek na mořské hladině. Nejlepší místa pro potápění jsou údajně v Douglas Bay severně od Portsmouthu a v Scott’s Head na jihu. Existují i firmy zabývající se organizovaným potápěním, výlety za pozorováním velryb apod. (např. Dive Dominica).    Jistě nádherným místem a jediným, které mě velmi mrzí, že jsem nestihl, je Indian River nedaleko Portsmouthu (na jih). Malebná říčka s možností koupání i plavby na nejrůznějších loďkách. Okolo toku jsou vidět spousty tropických rostlin,včetně orchidejí, množství ptáků...  
Odkazy: Oficiální stránky Dominiky: www.dominica.dm
Jiné stránky Dominiky: www.avirtualdominica.com/home.htm
Dive Dominica: www.divedominica.com , dive@cwdom.dm

místopis         nahoru
MAPY: (Dominika 4x; Roseau 2x; Portsmouth 2x)
 
nahoru

Poslední úprava stránek: 12. března 2011