Hledání na těchto stránkách
 , svátek má:
On line uživatelů:
 
 
 
   
 
     
DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA
     
Oficiální název: Dominikánská republika (španělsky: República Dominicana) Forma vlády: prezidentská republika
Hlavní město: Santo Dominigo (de Guzmán) (2.138.300 - 1993) Nezávislost / vznik státu: 27.2.1844 (vyhlášení nezávislosti na Haiti)
Jiná města: Santiago (de los Caballeros), La Vega, San Pedro de Macorís, San Francisco de Macorís, La Romana, San Juan
Správní rozdělení: 31 provincií (provincias) a 1 distrikt (distrito) - Azua, Baoruco (Neiba), Barahona, Dajabón, Duarte (San Francisco de Macorís), El Seibo, Espaillat (Moca), Hato Mayor, Independencia (Jimaní), La Altagracia (Higüey), Elias Piña (Comendador), La Romana, La Vega, María Trinidad Sánchez (Nagua), Monseñor Nouel (Bonao), Monte Cristi, Monte Plata, Pedernales, Peravia (Baní), Puerto Plata, Salcedo, Samaná, Sánchez Ramírez (Cotuí), San Cristóbal, San José de Ocoa, San Juan, San Pedro de Macorís, Santiago, Santiago Rodríguez (Sabaneta), Santo Dominigo, Valverde (Mao) + Distrito Nacional (Santo Dominigo)

Rozloha: 48.422 km2
Obyvatelstvo: 8.228.200 (1997)
Obyvatel na km2: 170
Měna: dominikánské (zlaté) peso (DOP, RD$) = 100 centávů
Časové pásmo: GMT -4 (AST - Atlantský standardní čas)
Jazyk: španělština (úřední j.), haitská kreolská francouzština (kreyol), kreolská angličtina (Samaná English)
Etnické složení: mulati (73%), běloši (16%), černoši (11%)
Náboženství: 1992: katolíci (90%), malé menšiny protestantů a židů, baháismus, voodoo
Nejnižší bod: -46 m (Lago Enriquillo)
Nejvyšší bod: 3.175 m (Pico Duarte)
Hranice: 275 km (Haiti)
Pobřežní linie: 1.288 km
 
Poznámky a zajímavosti:

►Dominikánská republika zabírá východní část ostrova Hispaniola (též Haiti nebo Santo Dominigo).
►Název je odvozen od názvu hlavního města - Santo Dominigo, které založil bratr Kryštofa Kolumba Bartoloměj v roce 1496 na den sv. Dominika. Je to nejstarší evropské město v Americe.
►Původními obyvateli ostrova Santo Dominigo byli indiáni Aravakové (Taíni), kteří však nedokázali čelit nájezdu Karibů a pozdější španělské invazi. Za 50 let se počet indiánů snížil z milionu na 500. Když Kolumbus ostrov v roce 1492 objevil, učinil z něj základnu pro své další objevy v oblasti. Roku 1697 Španělé pronajali západní část (Haiti) francouzům. Mírová smlouva z roku 1795 opět sjednotila celý ostrov, ovšem pod francouzským panstvím. V letech 1791 - 1803 proběhlo v dnešním Haiti povstání černých otroků a následně v roce 1804 vyhlásil Jean Jacques Dessalines jako císař Jakub I. ("černý Napoleon") nezávislost celého ostrova pod svou vládou. O pět let později se Španělé znovu (s podporou V.Británie) zmocnili východní části, kde v roce 1821 vyhlásili nezávislost. O rok později byla tehdejší republika Santo Dominigo anektováno Haitskou republikou.Haitská diktatura byla svržena v roce 1844. Stálá hrozba Haitské agrese ovšem vedla k dobrovolnému nastolení španělského panství (1861). Nezávislá Dominikánská republika byla obnovena v roce 1865. V letech 1916 - 1924 byla republika okupována Spojenými státy. Nová vláda byla vojensky svržena v roce 1930, kdy se moci chopil diktátor Rafael Leónidas Trujillo Molina, který stál v čele státu de facto až do svého zavraždění v roce 1961. Poté přišly demokratické reformy, brzy ukončené (1963) novým vojenským převratem. V nastalé nepřehledné situaci hrozilo převzetí moci komunisty a vznik "druhé Kuby", proto se v Dominikánské republice vylodili americké jednotky a následující rok se za dozoru pozorovatelů OAS konaly všeobecné prezidentské volby. Politická situace Dominikánské republiky se stabilizovala až po roce 1986.
►Dominikánská republika je rozvojová průmyslově-zemědělská země s plantážním zemědělstvím (třtina, kávovník, kakaovník, banánovník, tabák), ale nejdůležitějším zdrojem deviz je turistický ruch.

nahoru
ODKAZY:
Oficiální a turistické stránky: www.dominicanrepublic.com; www.dominicanrepublic.com; www.dominican-rep.com; www.reddominicana.com; www.dominicana.com.do
Oficiální stránky vlády Dominikánské republiky: www.presidencia.gov.do
nahoru

Poslední úprava stránek: 12. března 2011